Acil servise başvuran sepsisli hastalarda intravenöz sıvı tedavisinin pleth variability indeks ve laktat ölçümleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of intravenous fluid therapy in patients with sepsis registering to emergency department with pleth variability index and lactate measurements
  1. Tez No: 794370
  2. Yazar: REYHAN ÇUHADAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş Bu çalışmaya acil servise başvuran ve ilk değerlendirmesi neticesinde sepsis ön tanısı alan hastalar dahil edildi. Hastaların başvuru esnasında ve takibindeki 1. saatte elde edilen laktat değerleri, ölçülen pleth variability indeks (PVI) değerleri ve PVI ile laktatın birlikte kullanımı ile elde edilen PVI-laktat indeksleri kaydedildi. Bu değerlerdeki değişimlerle hastalarailk bir saat içerisinde verilen sıvı tedavisinin etkinliğinin belirlenebilirliğinin ortaya konulması amaçlandı. Gereç ve Yöntem Bu çalışmaya Nisan 2022- Aralık 2022 tarihleri arasında acil servise başvurup sepsis ön tanısı alan hastalar prospektif olarak dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, laktat değerleri, ölçülen pleth variability indeks değerleri, verilen sıvı tedavisi miktarı, acil servis sonlanımları, hastane sonlanımları ve mortaliteleri değerlendirildi. Bulgular Çalışmamıza sepsis ön tanısı alan 126 hasta dahil edildi. Hastaların %65,7'si (n=67) erkek ve yaş ortalaması 70,38 ± 14,11 yıl olarak kaydedildi. Komorbit hastalıklardan en sık görülenler %43,1 (n=44) ile malignite, % 26,5 (n=27) ile diyabetes mellitus, %25,5 (n=26) ile hipertansiyon olarak saptandı. Verilen sıvı tedavi miktarı
Özet (Çeviri)
Entrance Patients who applied to the emergency department and were diagnosed with sepsis as a result of the initial evaluation were included in this study. The lactate values obtained at the time of admission and at the first hour of follow-up, the measured pleth variability index (PVI) values, and the PVI-lactate indices obtained by using PVI and lactate together were recorded. With the changes in these values, it was aimed to determine the effectiveness of the fluid therapy given to the patients within the first hour. Materials and Methods Patients who were admitted to the emergency department and diagnosed with sepsis between April 2022 and December 2022 were prospectively included in this study. Demographic characteristics of the patients, lactate values, measured pleth variability index values, amount of fluid therapy given, emergency department outcomes, hospital outcomes and mortality were evaluated. Results 126 patients with a prediagnosis of sepsis were included in our study. 65.7% (n=67) of the patients were male and the mean age was 70.38 ± 14.11 years. The most common comorbid diseases were malignancy with 43.1% (n=44), diabetes mellitus with 26.5% (n=27), and hypertension with 25.5% (n=26). The death rate was found to be higher in patients with a fluid therapy amount of