19. yüzyıl Türkçe divânlarda Hz. Ebû Bekir
Hazrat Ebu Bakir in 19th century Turkish divans
  1. Tez No: 794379
  2. Yazar: AYDANUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İHSAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışma Hz. Ebû Bekir'in hayatı ile birlikte edebî türler içerisindeki yeri ve 19. yüzyıl divânlarına tecellî edişi konularından müteşekkildir. Birinci bölümde Hz. Ebû Bekir'in hayatı ana hatlarıyla anlatılmıştır. Hz. Ebû Bekir'in edebî yönü ve şairliği hakkında bilgi verilmiştir. Türk Edebiyatı'ndaki türler içerisinde Hz. Ebû Bekir'in konu edilişi incelenmiş ve ilgili türlerde örnek metinler sunulmuştur. İkinci bölümde incelediğimiz 19. yüzyıl divânlarında Hz. Ebû Bekir'e müstakil şiir yazanlar ve dört dost içerisinde Hz. Ebû Bekir'in zikredildiği şiirler bir araya getirilmiştir. Üçüncü bölümde Hz. Ebû Bekir'in 19.yüzyılda hangi divânlarda incelendiği tablo yapılmış, her bir hasleti tasnif edilmiş ve bir başlık altında toplanıp açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is composed of the life of Hazrat Abu Bakr, his place in literary genres, and his manifestation in 19th century divans. In the first section, the life of Hazrat Abu Bakr is briefly narrated. Information is provided about his literary aspect and poetry. The depiction of Hazrat Abu Bakr in Turkish literature's genres is examined, and sample texts are presented. In the second section, the poets who wrote independent poems about Hazrat Abu Bakr in the 19th century divans and the poems that mention Hazrat Abu Bakr among the four friends are brought together. In the third section, a table is created that shows in which divans Hazrat Abu Bakr was examined in the 19th century. Each characteristic is classified, gathered under a title, and explained.