19. yüzyıl Türkçe dîvânlarında Hz. Ömer
Hz. Ömer in 19th the century Turkish divans
- Tez No: 820903
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İHSAN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışma Hz. Ömer'in hayatını, edebî türler içerisindeki yerini ve 19. yüzyıl dîvânlarındaki yansımasını konu edinmektedir. Tezin öncelikli amacı, Hz. Ömer'in 19. yüzyıl Türkçe dîvânları içerisindeki yerini ve şâirleri hangi yönleriyle etkilediğini tespit etmektir. Çalışmamız giriş ve sonuç bölümü hariç üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, kapsamı, amacı, önemi, yöntemi ve kaynakları açıklanmıştır. Birinci bölümde Hz. Ömer'in hayatı ve edebî yönü hakkında bilgi verildikten sonra Hz. Ömer'in edebî türler içerisindeki yansımaları incelenmiştir. İkinci bölümde Hz. Ömer'in 19. yüzyıl dîvânlarında nasıl konu edildiği incelenmiştir. Bulunan sonuçlar tasnif edilip başlıklar altında toplanarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde 19. yüzyıl dîvânlarında Hz. Ömer'e ve dört halîfeye yazılmış müstakil şiirlere yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise elde edilen bulgulara ve konuyla ilgili değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with Hz. Ömer's life, his place in literary genres and his reflection in the 19th century divans. The primary aim of the thesis is to determine the place of Hz. Ömer in the to 19th century Turkish divans and to determine aspects in which he influenced the poets. Our study consists of three main parts, excluding the introduction and conclusion. In the introduction, the subject, scope, purpose, importance, method and sources of study are explained. In the first chapter, after giving information about Hz. Ömer's life and literary direction, his reflections in literary genres were examined. In the second part, how Hz. Ömer was discussed in the 19th century divans was examined. The results found were classified and explained under the headings. In the third part, individual poems written to Hz. Ömer and four calips in the 19th century divans are included. In the conclusion part, the findings and evaluations related to the subject are given.