İlkokul derslerinde bir öğretim yöntemi olarak kullanılan yaratıcı drama ile ilgili tezlerin incelemesi: Bibliyografik bir çalışma
Examination of theses on creative drama used as a teaching method in primary school: A bibliographic study
- Tez No: 794382
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FAİK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünya genelinde eğitim alanında 20. yüzyılın başlarında itibaren kullanılmaya başlanılan yaratıcı drama, Türkiye'de 1950'lerin başlarından itibaren eğitim programlarında yerini almıştır. 1997 yılında okul öncesi ve sınıf öğretmenliği alanlarında drama dersi zorunlu ders olarak yerini almıştır. Yaratıcı drama; bir amaç ya da düşüncenin, bir grubun üyelerinin yaşantılardan yola çıkarak doğaçlama, rol oynama gibi metotlardan faydalanarak canlandırılmasıdır. Canlandırma süreci deneyimli bir lider veya eğitmenin gözetiminde spontane ve mış gibi yapmaya yöneliktir. Yaratıcı drama, her yaş grubuna hitap eden ve her mekânda uygulanabilir bir etkinliktir. Dramada tüm duyu organlarını kullanıldığı için öğrenciler dinleme, konuşma ve beden dilini aktif bir şekilde kullanma olanağı bulurlar ve böylece bir yandan dil ve iletişim becerileri gelişir, bir yandan da toplum içerisinde utanma ve çekinme gibi duyguları giderilir. Drama somut bir uygulama olduğu için soyut dil kavramlarının anlaşılıp somut hale getirilmesine yardımcı olur. Bunların yanı sıra yapılan araştırmalarda yaratıcı drama yöntemi ile işlenen derslerin, geleneksel yöntemlere göre daha verimli geçtiği, öğrencilerin anlama ve anlatma becerilerinin ise daha fazla geliştiği görülmektedir. Bu tez çalışmasında amaç; 2012-2021 yılları arasında“ilkokulda yaratıcı drama”ile ilgili yapılan lisansüstü tez çalışmalarının bibliyografik yönden analizi yapmaktır. Çalışmada incelenecek bu tezlere Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK) veri tabanında ulaşım sağlanmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde giriş kısmı yer alırken; ikinci bölümde kavramsal çerçevede öğrenme ve yaratıcı drama kavramlarına detaylı şekilde yer verilmiştir. Üçüncü bölümde çalışmanın yöntemi, dördüncü bölümde ise çalışmada elde edile bulgular yer almıştır. Beşinci ve son bölümde ise çalışmada elde edilen sonuçlara yer verilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Yapılan araştırmada 3'ü doktora tezi olmak üzere toplam 42 adet lisansüstü tez çalışmasına ulaşım sağlanmış ve belirlenen parametreler doğrultusunda bu tezlerin bibliyografik analizleri yapılmıştır. Bu çalışma“ilkokulda yaratıcı drama”konusunda yapılan lisansüstü tez çalışmaları hakkında genel bir fikir vererek, konu ile ilgili araştırma yapacak kişilere yol gösterici bir kaynak niteliğinde olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Creative drama, which has been used in the field of education worldwide since the beginning of the 20th century, has taken its place in education programs in Turkey since the early 1950s. In 1997, the drama course took its place as a compulsory course in the fields of pre-school and classroom teaching. Creative drama; It is the revival of a purpose or idea by using methods such as improvisation and role playing based on the experiences of the members of a group. The resuscitation process is spontaneous and pretending under the supervision of an experienced leader or trainer. Creative drama is an activity that appeals to all age groups and can be applied in any place. Since all senses are used in drama, students have the opportunity to listen, speak and use body language actively, thus improving their language and communication skills, as well as removing their feelings of shame and hesitation in society. Since drama is a concrete practice, it helps to understand and make abstract language concepts concrete. In addition to these, it is seen in the researches that the lessons taught with the creative drama method are more productive than the traditional methods, and the comprehension and expression skills of the students are improved more. The aim of this thesis is; Bibliographic analysis of postgraduate thesis studies on“creative drama in primary school”between 2012-2021. These theses, which will be examined in the study, were accessed in the database of the Higher Education Institution. The study consists of five parts. In the first part, there is the introduction part; In the second part, the concepts of learning and creative drama are given in detail in the conceptual framework. In the third part, the method of the study, and in the fourth part, the findings obtained in the study are included. In the fifth and last chapter, the results obtained in the study are given and suggestions are made. In the research, a total of 42 postgraduate theses, 3 of which were doctoral dissertations, were accessed and bibliographic analyzes of these theses were made in line with the determined parameters. This study can be said to be a guiding resource for those who will do research on the subject by giving a general idea about the postgraduate thesis studies on“creative drama in primary school”.