Öğretmenlerin mesleki ilgileri ile mesleki performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between professional interests and professional performance of teachers
  1. Tez No: 794410
  2. Yazar: YAĞMUR DİLAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN TABANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin mesleki ilgi ve mesleki performansları belirlenerek bu iki olgu arasındaki ilişkinin açığa çıkarılması amaçlanmıştır. Öğretmenler, toplumların çağa ayak uydurabilmeleri ve gerekirse yeniden şekillenmelerinde önemli bir etkileme gücüne sahip olduklarından bu meslek grubunun mesleklerine olan ilgilerinin ve performanslarının belirlenmesi oldukça önemlidir ve bu bağlamda çalışmanın önemini de gözler önüne sermektedir. Çalışmanın örneklemi basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir ve amaca uygun olarak İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde resmi ortaokullarda görev yapmakta olan ve farklı branşlardan 368 öğretmenden oluşmaktadır. Nicel araştırma yaklaşımları benimsenerek yürütülen bu çalışmada öğretmenlerin mesleki ilgi ile mesleki performansları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Mesleki İlgi Ölçeği”ve“Öğretmen Performans Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara dayanarak öğretmenlerin mesleki ilgileri ile cinsiyet ve mezun olunan fakülte değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık saptanamazken yaş ve mesleki deneyim değişkenlerinde mesleğini başkalarına önerme alt boyutunda anlamlı bir farklılık belirlenmiştir. Öğretmenlerin mesleki performansları ise cinsiyet, yaş ve mesleki deneyim değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermezken alan bilgisi ve öğrenme- öğretme sürecini yürütme ve mesleki gelişim alt boyutlarında mezun olunan fakülte türüne göre anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Araştırmada ulaşılan sonuçlardan biri de öğretmenlerin mesleki ilgileri ile mesleki performansları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğudur. Elde edilen sonuçlardan hareketle getirilen önerilerin bazıları şunlardır: öğretmen yetiştiren kurumlar öğretmen adaylarının mesleki ilgilerini arttıracak çalışmalar planlayabilir. Yönetici ve velilerin değerlendirmede bulunduğu çalışmalar yürütülebilir ve son olarak bu çalışma İstanbul ilinin çeşitli ilçelerinde diğer eğitim kademeleri için de uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to determine the professional interest and professional performance levels of teachers and to make a comparison between these two phonomena. Teachers have an important influence on societies to keep up with the times and, if necessary, to reshape them. For this reason, it is very important to determine the interests and performances of this profession group in their profession. In this context, it also reveals the importance of the study. The sampling method of the study is random sampling and this method was selected in accordance with the purpose. The sample consists of 368 teachers from different branches working in public secondary schools in the Küçükçekmece district of Istanbul. In this study which was carried out by adopting quantitative research approaches, the relational survey model was used to determine the relationship between teachers' professional interest and professional performance.“Vocational Interest Scale”and“Teacher Performance Evaluation Scale”were used as data collection tools. Based on the findings, there was no significant difference between teachers' professional interest levels and the variables of gender and graduated faculty, while a significant difference was determined in the sub-dimension of suggesting one's profession to others in age and professional experience variables. While the professional performance levels of the teachers did not show a significant difference according to the variables of gender, age and professional experience; a significant difference was observed in the sub-dimensions of field knowledge, conducting the learning-teaching process and professional development, based on the type of faculty graduated. One of the results of the research is that there is a positive and significant relationship between teachers' professional interest levels and their professional performance. Some of the suggestions made based on the results obtained are as follows: teacher training institutions can plan studies that will increase the professional interests of teacher candidates. Studies that are evaluated by administrators and parents can be carried out, and finally, this study can be applied to other education levels in various districts of Istanbul.