İlkokul 4. sınıf öğrencilerinde matematik kaygısının problem çözme başarısı üzerindeki etkisinde akademik benlik ve öz yeterlik algısının aracı rolü
The mediating role of academic self concept and self-efficacy perception in the effect of mathematics anxiety on problem solving success among 4th grade primary school students
  1. Tez No: 937792
  2. Yazar: ÖZGE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE IŞIK TERTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul 4.sınıfta öğrenim gören öğrencilerin matematiğe yönelik kaygıları ile matematiksel problem çözme başarıları arasındaki ilişkide akademik benlik ve öz yeterlilik algısının aracı rolünün belirlemektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden yordayıcı korelasyon araştırma modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklemini uygun örneklem yöntemi ile seçilen 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı Ankara ilinin iki merkez ilçesinde yer alan 3 farklı resmi devlet ilkokulunda 4.sınıfa devam eden 460 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“İlkokul Çocukları için Matematik Kaygı Ölçeği”,“Akademik Benlik Ölçeği”,“Matematiğe Yönelik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği”ve“Problem Çözme Başarı Testi”ilgili kişilerden izin alınarak kullanılmıştır. Verilerin analizinde sırasıyla; betimsel istatistik analizleri, her bir ölçme aracından elde edilen ölçümlerin güvenirliği için Cronbach Alfa katsayısı ve ölçümlerin yapı geçerliği için doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki Pearson korelasyon katsayısı kullanılarak belirlenmiştir. Son olarak Regresyon tabanlı aracılık analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; değişkenlere tek başına bakıldığında, matematik kaygısı, toplam etki bağlamında problem çözme başarısını pozitif yönde yordamaktadır ve kaygının problem çözme başarısına etkisi, doğrudan değil dolaylıdır. Matematiğe yönelik öz yeterlik düzeyinin problem çözmeye etkisi de oldukça güçlü ve anlamlıdır. Akademik benlik algısının problem çözmeye olan etkisi sınırda anlamlı bulunmuştur. Ayrıca değişkenler arası ilişkiler açısından 4.sınıf öğrencilerinin matematiğe yönelik kaygı düzeyleri ile matematiksel problem çözme başarıları arasındaki ilişkide matematiğe yönelik öz yeterlik algısı tam aracı role sahip iken akademik benlik algısının ise aracılı role sahip olmadığı tespit edilmiştir. Matematik kaygısını azaltmaya yönelik müdahalelerin yalnızca doğrudan kaygıyı düşürmeye odaklanmak yerine, öğrencilerin matematiksel öz yeterliklerini artırmaya yönelik olması faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the mediating role of academic self-concept and self-efficacy perceptions in the relationship between mathematics anxiety and mathematical problem solving achievement of 4th grade primary school students. Predictive correlation research model, one of the quantitative research methods, was preferred in the study. The sample of the study consisted of 460 students attending the 4th grade in 3 different official public primary schools in the central district of Ankara province in the 2023-2024 academic year, selected by convenience sampling method.“Mathematics Anxiety Scale for Primary School Children”, 'Academic Self-Concept', 'Self-Efficacy Perception towards Mathematics' and 'Problem Solving Achievement Test' were used as data collection tools in the study after obtaining permission from the relevant people. In the analysis of the data, descriptive statistical analysis, Cronbach's alpha coefficient for the reliability of the measurements obtained from each measurement tool and confirmatory factor analysis for the construct validity of the measurements were performed respectively. The relationship between the variables was determined using Pearson correlation coefficient. Finally, regression-based mediation analysis was used. As a result of the research; when the variables are considered alone, math anxiety positively predicts problem solving achievement in terms of total effect, and the effect of anxiety on problem solving achievement is indirect rather than direct. The effect of self-efficacy level towards mathematics on problem solving is also quite strong and significant. The effect of academic self-perception on problem solving was found to be borderline significant. In addition, in terms of the relationships between variables, it was determined that while self-efficacy perception towards mathematics had a full mediating role in the relationship between 4th grade students' anxiety levels towards mathematics and their mathematical problem solving achievement, academic self-perception did not have a mediating role. It may be useful to focus interventions to reduce mathematics anxiety on increasing students' mathematical self-efficacy rather than focusing only on reducing anxiety directly.