Analyzing of legitimate interest under the general data protection regulation in the light of the court of justice of the European Union and the European Court of Human Rights Case Law
Avrupa Birliği Adalet Divanı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında genel veri koruma tüzüğü kapsamında meşru menfaatin analizi
  1. Tez No: 794431
  2. Yazar: İREM MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERTİL EMRAH ODER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Meşru menfaat, veri koruma hukuku kapsamında en merak uyandıran ve muğlak konulardan biri olup, tanımlanması zor ve pratikteki yansımaları kolayca tahmin edilemez bir kavrama karşılık gelmektedir. İşbu tezin amacı, Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü (GKVT) kapsamındaki meşru menfaat hükmünün etkili bir koruma sağlayıp sağlamadığını araştırmaktır. Bu soruyu cevaplamak için öncelikle GKVT'yi oluşturan koşullar ve GKVT'ye neden ihtiyaç duyulduğu, meşru menfaat perspektifinden açıklanmaktadır. İkinci olarak, meşru menfaat hükmünün yol açtığı hukuki belirlilik eksikliğinin sonuçlarına işaret edilmektedir. Üçüncü olarak, meşru menfaat incelemesinde hangi unsurların dikkate alınması gerektiği tek tek belirtilerek optimum bir denge testi için kıstaslar oluşturulmaktadır. Hem Avrupa Birliği Adalet Divanı hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları hukuki kesinliğin sağlanmasında kritik bir rol oynadığından, konuya ilişkin öncü davalar karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Son olarak, 29. Madde Çalışma Grubu görüşleri, ulusal veri koruma makamlarının kararları, uluslararası yönergeler ve tavsiyeler yardımıyla gelecekte meşru menfaati neyin beklediğine ilişkin hukuki öngörü ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Legitimate interest is one of the most intriguing and ambiguous subjects under data protection law. It is difficult to define as a notion and its repercussions in practice cannot be easily anticipated. The goal of the present thesis is to investigate whether legitimate interest clause under the General Data Protection Regulation (GDPR) provides an effective protection. To answer this question, first, circumstances that created the GDPR and the reasons why it was needed are explained from the legitimate interest perspective. Second, the consequences of the lack of legal certainty caused by the legitimate interest clause are pointed out. Third, benchmarks are drawn up for an optimum balance testing by specifying which elements should be considered in a legitimate interest review one by one. Since the case law of both CJEU and ECtHR play a critical role in ensuring legal certainty, related landmark cases are examined in a comparative way. Lastly, a legal projection of what awaits the legitimate interest in the future is demonstrated with the help of the Article 29 Working Party opinions, national data protection authorities' decisions and international guidelines and recommendations.