The effects of an extensive reading implementation on the opinions, attitudes and motivation of Turkish learners of English from different proficiency levels
Bir serbest okuma uygulamasının farklı yeterlilik seviyelerindeki İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin görüşleri, tutumları ve güdülenmeleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 794433
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SOFU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Serbest okuma öğrencilerin okuma becerilerini geliştirmek için umut vaad eden bir eğitim stratejisi olarak gittikçe popüler olmaktadır. Çeşitli çalışmalar serbest okumanın dil gelişiminde olumlu etkilerini göstermiştir. Ancak bilgimiz dahilinde öğrencilerin serbest okumaya ilişkin fikirlerini, motivasyonlarını ve tutumlarını ele alan çalışma eksikliği vardır. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda, bu çalışma serbest okuma uygulamasının İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin fikirleri, tutumları ve motivasyonlarına olan etkilerini araştırmak, farklı dil becerilerine sahip dil öğrencileri arasında farkın olup olmadığını ortaya çıkarmak ve öğrencilerin tercih etmeye meyilli olduğu okuma materyali özelliklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bakımdan çalışma bir devlet üniversitesindeki yedi haftalık bir serbest okuma çalışmasının etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Çalışma hazırlık sınıfında okuyan 30 hazırlık öğrencisini içermektedir. Kolayda örnekleme metodu araştırmanın örneklemini oluşturmak için kullanılmıştır. Veriler iki farklı veri toplama aracı aracılığıyla toplanmıştır: anket ve yansıtıcı günlükler. Geçerlilik ve güvenilirlik endişelerinden dolayı anket Hardy tarafından hazırlanan bir tutum testinden uyarlanmıştır (2016). Nicel veriyi analiz etmek için SPSS programı kullanılmıştır. Uygulama sonrasında katılımcıların fikir, motivasyon ve tutumlarında bazı değişiklikler olsa da sadece tartışmaya katılımda ve dışsal motivasyonda bir artış ve dil bilgisi kurallarını konrol etme sıklığında bir azalma gibi bazı maddeler istatistiksel olarak fark ortaya çıkarmıştır. Aynı şekilde farklılıkların çoğu istatistiksel olarak önemli olmasa da B1 dil seviyesi grubu ve B2 dil seviye grubu arasında bazı farklılıklar bulunmuştur. Ancak B2 dil seviye grubu sınıf içi katılım, tartışma sıklığı ve yüksek içsel motivasyonda anlamlı derecede daha olumlu tutum göstermiştir. Son olarak, yansıtıcı günlüklerden toplanan tüm nitel veriler tematik analiz metoduna göre analiz edilmiştir. Kodları ve temaları belirlemek için QDA Miner Lite programı kullanılmıştır. Katılımcıların ilgi çeken okuma materyallerinin eğlendirici, konu bakımından çeşitli, yeni ve kullanışlı bilgi bakımından zengin ve merak uyandıran fikirlerle dolu olduğuna inandığı bulunmuştur. Çalışma ayrıca okuma materyallerin renk, görseller, iyi ayarlanmış yazı tipi ve uzunluk içermesi gerektiğini göstermiştir. Son olarak katılımcılar bir çok sebepten dolayı kağıttan okumayı çevrimiçi okumaya tercih etmiştir.
Özet (Çeviri)
Extensive reading is becoming more popular as a hope-inspiring educational strategy for developing students' reading skills. Numerous studies demonstrated the positive effects of extensive reading on language development. However, to my knowledge, there is a lack of studies concerning students' opinions, motivation, and attitudes regarding extensive reading. Considering this, this study aims to investigate the effects of an extensive reading implementation on the opinions, attitudes, and motivation of Turkish learners of English from different proficiency levels, to reveal if there is a difference depending on the proficiency levels of the language learners, and to investigate the qualities of the reading materials students tend to prefer. In this respect, the study explored the effects of a seven-week extensive reading treatment at a state university. The study consisted of 30 prep school students studying in prep school. The convenience sampling method was used to form the sampling of the research. The data were collected through two different instruments: a questionnaire and reflective journals. Due to validity and reliability concerns, the questionnaire was adapted from an attitude test designed by Hardy (2016). The SPSS software was used to analyze the quantitative data. Even though some changes in the participants' attitudes, motivation, and opinions were observed after the implementation, only some of the items showed statistically significant differences, including an increased participation rate in discussions, extrinsic motivation, and a decrease in the rate of checking grammar rules. Similarly, some differences between the B1-level and B2-level proficiency groups were observed although most of these differences were not statistically significant. However, the B-2 level group showed significantly more favorable attitudes in in-class participation, discussion rate, and higher intrinsic motivation. Finally, all the qualitative data collected from reflective journals were analyzed according to the thematic analysis method. QDA Miner Lite software was used to define the codes and the themes. The participants believed that interesting materials are entertaining, diverse in topics, rich in new and useful information, and full of ideas that arouse curiosity. The results also showed that reading materials should include colors, visuals, and well-arranged font sizes and lengths. Finally, the participants mostly preferred paper-based to online reading materials for several reasons.