Birinci basamakta fazla kilolu ve obez hastalara pandemi döneminde uygulanan yoğun yaşam tarzı müdahalesinin etkileri: Randomize kontrollü çalışma
Effects of intensive lifestyle intervention in overweight and obese patients in primary care during the pandemic: Randomized controlled trial
- Tez No: 794468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AYHAN BAŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Obezite günümüzde tüm dünyada prevalansı giderek artan bir küresel sağlık sorunu haline gelmiştir. Covid-19 pandemisi tüm ülkelerin üzerinde yoğunlaştığı ana sağlık konularından biri haline gelmiştir ve ardından gelen karantina ve kısıtlamalar, birinci basamak sağlık hizmetleri ve koruyucu sağlık hizmetleri için obezite ve obezite ile ilgili durumların önlenmesi, yönetimi, yaşam tarzı danışmanlığı günümüzde daha önemli ve zorlayıcı hale gelmiştir. Sağlık sorunlarının önlenmesi, yönetimi ve tedavisi için kalori alımında azalma, fiziksel aktivitede artış ve davranış değişikliğini kapsayan yaşam tarzı davranışlarını değiştirmek fazla kilolu ve obez hastaların yönetiminde anahtar rol oynamaktadır. Obeziteye olan yatkınlığın arttığı pandemi sürecinde, birinci basamak sağlık hizmetlerine başvuran fazla kilolu ve obez hastaları obeziteden ve obezitenin komplikasyonlardan korumak amacıyla, hastalara uygulanacak yoğun yaşam tarzı müdahalesinin ve telefon görüşmeleri kullanılarak yapılan izlemlerin; antropometrik ölçümlere, lipid profiline, obeziteye bağlı yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek ve yoğun yaşam tarzı müdahalesi ile takip sıklığının arttırılması şeklinde düzenlenen farklı tedavi şekillerini değerlendirmek amaçlanmaktadır. Bu araştırmada katılımcı olarak 25.01.2022-31.07.2022 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği'ne başvuran 165 katılımcı üç gruba randomize edildi. Katılımcılara 24 soru ve IWQOL ölçeği anket formunda uygulanmıştır. Yaşam kalitesinde ve antropometrik ölçümlerdeki değişimler her üç grupta da randomizasyondan 3 ay sonra belirgindi, ancak gelişmeler genellikle araştırma grubundadır. Sağlıklı bir yaşam tarzını kişilere benimsetmek için kişiye özgü doğru ve etkin egzersiz ve beslenme programı hazırlanmalıdır. Tedavi sürecine uyumunun desteklenmesi, devamlılığın sağlanması için sık görüşmeler sağlanmalı ve telefon ile görüşmeler takiplerde yer almalıdır.
Özet (Çeviri)
Obesity has become a global health problem with an increasing prevalence all over the world. The Covid-19 pandemic has become one of the main health issues that all countries focus on, and the ensuing quarantines and restrictions have become more important and challenging today for the prevention, management, and lifestyle counseling of obesity and obesity-related conditions for primary health care. Changing lifestyle behaviors, including decreased calorie intake, increased physical activity, and behavioral change, for the prevention, management and treatment of health problems is important in the management of overweight and obese patients. Intense lifestyle intervention to be applied to patients and follow-ups using telephone calls in order to protect overweight and obese patients who apply to primary health care from obesity and complications of obesity during the pandemic process where the susceptibility to obesity has increased; It is aimed to evaluate the effects of anthropometric measurements, lipid profile, and obesity-related quality of life and to evaluate different treatment modalities such as increasing the frequency of follow-up with intensive lifestyle intervention. In this study, 165 participants who applied to Hacettepe University Faculty of Medicine Family Medicine between 25.01.2022 and 31.07.2022 were randomized into three groups. Twenty four questions and the IWQOL scale were applied to the participants in a questionnaire. Changes in quality of life and anthropometric measures were evident 3 months after randomization in all three groups, but improvements are generally in the research group. In order for people to adopt a healthy lifestyle, a correct and effective exercise and nutrition program should be prepared. Frequent meetings should be provided to support compliance with the treatment process and ensure continuity, and phone calls should be included in follow-ups.