Kendine zarar verme davranışı olan ergenlerde psikopatoloji, kimlik durumu ve zihinselleştirme becerilerinin ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of the impact of psychopathology, identity status and mentalization on nonsuicidal self-injury among adolescents
  1. Tez No: 794467
  2. Yazar: AYŞE SELMA YENEN MENDERES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÇUHADAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kendine zarar verme davranışı (KZVD), kişinin intihar niyeti olmaksızın vücut dokusuna kasıtlı hasar vermesi olarak tanımlanmıştır. Ergenlerde KZVD tedavisinde zihinselleştirme temelli yaklaşımlar etkili bulunmakla birlikte KZVD gösteren ergenlerde zihinselleştirme sorunlarını araştıran çok az sayıda ampirik çalışma mevcuttur. Bununla birlikte KZVD, kimlik dağılması, psikopatoloji ve zihinselleştirme ilişkisini beraber değerlendiren herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma ergenlerde KZVD'nin kimlik dağılması, psikopatoloji ve zihinselleştirme ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla oluşturulan kesitsel desenli bir vaka kontrol çalışmasıdır. Araştırmanın örneklemini 12-18 yaş arasında, KZVD gösteren 56 ergen, KZVD göstermeyip en az bir psikiyatrik tanı alan 45 ergen ve KZVD göstermeyip herhangi bir psikiyatrik tanı da almayan 52 ergen oluşturmaktadır. Tüm katılımcılar KZVD Tarama Anket Formu, Sosyodemografik Bilgi Formu, Ergen Kimlik Değerlendirme Ölçeği (EKDÖ) ve Gençler için Kendini Değerlendirme Formunu (YSR) doldurmuş, KZVD gösterenler ise ek olarak Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanterini (KZVDDE) doldurmuştur. Çalışmaya katılan tüm ergenlerin zihinselleştirme becerileri "The Movie for the Assessment of Social Cognition'' (MASC) ile değerlendirilmiştir. KZVD gösteren ergenlerde kimlik dağılması daha sık, psikopatoloji düzeyi daha yüksek ve zihinselleştirme becerisi ise daha düşük bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçları KZVD gösteren ergenlerde kimlik, psikolojik sorunlar ve zihinselleştirmeyi de içeren çok boyutlu değerlendirmenin gerektiğine işaret etmektedir. Mevcut çalışmanın KZVD, kimlik dağılması, psikopatoloji ve zihinselleştirme ilişkisini beraber değerlendiren ilk çalışma olmasından dolayı ileride yapılacak benzer desenli uzunlamasına ve toplum temelli çalışmalarla bu verilerin çoğaltılması önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Nonsuicidal self-injury (NSSI) is defined as deliberate damage to body tissue without suicidal intent. Although mentalization-based therapy has been found to be effective in adolescents with NSSI, there are very few empirical studies investigating mentalization problems in adolescents with NSSI. This study is designed as a cross-sectional case-control study to assess impact of identity diffusion, psychopathology, and mentalization on NSSI in adolescence. The sample of the study consisted of 153 adolescents aged 12-18 years, 56 with NSSI, 45 psychiatric patients without NSSI, and 52 healthy controls. All participants filled in the Self-Injurious Behaviour Screening Questionnaire, Assessment of Identity Development in Adolescence (AIDA), and Youth Self Report (YSR), and those who had NSSI additionally completed the Inventory of Statements About Self-injury (ISAS). The mentalization of all adolescents was assessed by using“The Movie for the Assessment of Social Cognition”(MASC). Results showed that the adolescents with NSSI had more identity diffusion, higher levels of psychopathology, and lower levels of mentalization. The findings of this study suggest that adolescents with NSSI should be evaluated using a multidimensional assessment that takes into account identity, psychological problems, and mentalization. As our study is the first to evaluate the relationship between NSSI, identity diffusion, psychopathology, and mentalization, it would be beneficial to replicate with a similar design in future longitudinal and community-based studies.