Aile hekimlerinin vitamin/mineral takviyeleri-ilaç etkileşimi hakkında bilgi düzeyleri, tutum ve davranışları
Knowledge levels, attitudes and behaviors of familyphysicians about vitamin/mineral supplements-drug interaction,
  1. Tez No: 794469
  2. Yazar: HALİSE KEÇİK ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AYHAN BAŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de çalışan aile hekimlerinin vitamin/mineral takviyeleri ile ilaçlar arasındaki etkileşimler hakkında davranış, tutum ve bilgi düzeyini değerlendirmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılan bu çalışmaya 367 aile hekimi dahil edilmiştir. Araştırmamızın evrenini Türkiye'de aile hekimliği uzmanlık eğitimi almakta olan araştırma görevlileri, aile hekimi olarak çalışan pratisyen ve uzman hekimler oluşturmaktadır. Çalışmamız 6 Nisan 2023– 16 Nisan 2023 tarihleri arasında online olarak Google Forms (Google LLC, Mountain view, CA) üzerinden yürütülmüştür. Anketimiz aile hekimlerinin vitamin/mineral takviyeleri-ilaç etkileşimleri (VMTİE) hakkında davranış, tutum ve bilgi düzeylerini değerlendiren 56 sorudan oluşmaktadır. Çalışmamızda aile hekimlerinin %91,5'inin hayatının herhangi bir döneminde vitamin/mineral takviyeleri (VMT) kullandığı, %92,9 'unun ise hastalarına VMT önerdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the behavior, attitude and knowledge level of family physicians working in Turkey about the interactions between vitamin/mineral supplements and drugs. 367 family physicians were included in this descriptive and cross-sectional study. The universe of our research consists of research assistants who are receiving family medicine specialization training in Turkey, general practitioners and specialist physicians working as family physicians. Our study was carried out online between April 6, 2023 and April 16, 2023, on Google Forms (Google LLC, Mountain view, CA). Our questionnaire consists of 56 questions evaluating the behavior, attitude and knowledge levels of family physicians about vitamin/mineral supplements-drug interactions (VMSDI). In our study, it was found that 91.5% of family physicians used vitamin/mineral supplements (VMS) at any time in their lives, and 92.9% recommended VMS to their patients.