Prostat kanseri hastalarında psa(prostat spesifik antijen) ve nöropeptid Y parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of PSA (prostate specific antigen) and neuropeptide Y parameters in prostate cancer patients
- Tez No: 794480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SAYGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Prostat kanseri, erkeklerde ölüme neden olan solid kanser türlerinden biridir ve nöroendokrin moleküllerin oluşturduğu nöroendokrin farklılaşmanın prostat kanserinin kötü prognozu ile ilişkili olduğu bilinmektedir. PSA testi prostat kanserinin erken tanısında büyük katkı sağlamış; ancak gereksiz tanı ve biyopsilerin yaygınlaşması ciddi bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Bu nedenle PSA testinin özgüllüğünü artıracak yeni plazma biyobelirteçleri araştırılmaktadır. Nöropeptid Y (NPY), vasküler düz kas, endotelyal ve nöronal hücreler için potansiyel bir anjiyojenik olduğu kadar büyümeyi de destekleyen, iyi karakterize edilmiş bir sempatik nörotransmitterdir. NPY'nin prostat kanserinde nöroendokrin farklılaşmada rol oynayabileceği belirtilmiştir. Ayrıca NPY'nin prostat kanserinin ilerlemesini ve prognuzunu tahmin edebildiği öne sürülmüştür. Bu çalışmada, PSA testini iyileştirme potansiyeline sahip olan nöropeptid-Y (NPY) ile PSA testini karşılaştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 20.01.2022-20.01.2023 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Üroloji kliniğine başvuran lokalize prostat kanseri(LPK) tanılı 30 hasta, tanı anında metastatik prostat kanseri(mPK) tanılı 30 hasta ve metastatik kastrasyon dirençli prostat kanseri(mKDPK) tanılı 30 hasta dahil edildi. Tüm katılımcılardan 12 saatlik açlık sonrası sabah 08:00 ile 09:00 saatleri arasında venöz kan örnekleri alınmıştır. Bu kanlar LPK ve mPK gruplarında tanı anında, mKDPK grubunda ise tedaviye direnç geliştiği zaman diliminde alındı. Alınan örneklerdeki NPY seviyeleri Enzim Linked İmmunoassay (ELİSA) yöntemiyle analiz edildi. Ölçülen serum NPY seviyeleri LPK, mPK ve mKDPK grupları arasında kıyaslandı. Bulgular: LPK grubunun yaş ortalaması 67.6±6.4, mPK grubunun yaş ortalaması 73.1±9.1 ve mKDPK grubunun yaş ortalaması 72.7±7.9 olarak hesaplandı. Hasta gruplarının PSA değerleri LPK grubunda 12.6 (7.08-32.47) ng/L, mPK grubunda 159 (73.1-405.2) ng/L ve mKDPK grubunda 38.33 (18.4-132) ng/L olarak hesaplandı ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (
Özet (Çeviri)
Introduction: Prostate cancer is one of the solid cancers that can cause death in men. It is known that neuroendocrine differentiation formed by neuroendocrine molecules is associated with the poor prognosis of prostate cancer. The PSA test has greatly contributed to the early diagnosis of prostate cancer. However, the prevalence of overdiagnosis and unnecessary biopsies has emerged as a serious problem. Therefore, new plasma biomarkers that will increase the specificity of the PSA test are being investigated. Neuropeptide Y (NPY) is a potential angiogenic for vascular smooth muscle cells, endothelial cells, and neuronal cells. In addition, it is a sympathetic neurotransmitter that also provides growth. It has been stated that NPY may play a role in neuroendocrine differentiation in prostate cancer. It has also been stated that NPY can predict the progression and prognosis of prostate cancer. In this study, neuropeptide-Y (NPY), which has the potential to improve the PSA test, was compared with the PSA test. Materials and Methods: The study was performed between 20.01.2022 and 20.01.2023 in Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine Research and Application Hospital, Urology Clinic. Thirty patients with a diagnosis of localized prostate cancer (LPC), 30 patients with a diagnosis of metastatic prostate cancer (mPC) at the time of diagnosis, and 30 patients with a diagnosis of metastatic castration-resistant prostate cancer (mCRPC) were included in the study. Venous blood samples were taken from all participants between 8 am and 9 am after 12 hours of fasting. Samples were taken at the time of diagnosis in the LPC and mPC groups, and after resistance to treatment in the mCRPC group. NPY levels in the samples were analyzed by Enzyme-Linked Immunoassay (ELISA) method. Serum NPY levels were compared between LPC, mPC, and mCRPC groups. Results: The mean age of the LPC group was 67.6±6.4, the mPC group was 73.1±9.1, and the mCRPC group was 72.7±7.9. PSA values were 12.6(7.08-32.47) ng/L in the LPC group, 159(73.1-405.2) ng/L in the mPC group, and 38.33(18.4-132) ng/L in the mCRPC group.