Lokalize prostat kanseri hastalarında GA-68 PSMA PET/BT semikantitatif parametreleri ile sistemik inflamatuar indekslerin korelasyonu
Correlation between GA-68 PSMA PET/CT semiquantitative parameters and systemic inflammatory indices in patients with localized prostate cancer
  1. Tez No: 960442
  2. Yazar: CENNET CANSEL KARAKAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Prostat kanseri günümüzde sıklığı giderek artan bir malignite olup erken tanı ile küratif tedavi imkanı sağlanabilmektedir. Prostat kanseri tanısı almış hastalarda, prostat kanserinin evrelemesinde lokal invazyon ve uzak metastazların değerlendirilmesinde Galyum-68 prostat spesifik membran antijeni (Ga-68 PSMA) pozitron emisyon tomografi/bilgisayarlı tomografi (PET/BT) kullanımı tüm dünyada giderek yaygınlaşmaktadır. Prostat kanserinin gelişiminde ve metastatik hastalığa ilerlemesinde kronik inflamasyonun rolü olduğu bilinmektedir. Hematolojik parametrelerin ve bu parametrelerden türetilen sistemik inflamatuar indekslerin, sistemik inflamasyonu ve bağışıklık yanıtını değerlendirmek ve hastalıkların seyrini izlemek amacıyla kullanımı her geçen gün daha da artmaktadır. Bu çalışma ile lokalize prostat kanseri tanılı hastalarda evreleme amacı ile yapılan Ga-68 PSMA PET/BT görüntüleme semikantitatif parametreleri ile sistemik inflamatuar indeksler arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Nükleer Tıp Anabilim Dalı'nda 8 Kasım 2018 ile 14 Şubat 2024 tarihleri arasında prostat kanseri tanısıyla Ga-68 PSMA PET/BT görüntülemesi yapılan hastalar retrospektif olarak tarandı. Evreleme amacı ile başvuran hastaların görüntüleri yeniden değerlendirilerek lokalize prostat kanseri olan hastalar tespit edildi. Bu hastaların arşiv kayıtları taranarak patoloji verileri ve Ga-68 PSMA PET/BT ile eş zamanlı (2 hafta içinde) tam kan (nötrofil, lenfosit, monosit, platelet), prostat spesifik antijen (PSA) değerleri kaydedildi. Ga-68 PSMA PET/BT parametreleri (maksimum standart tutulum değeri (SUVmax), ortalama standart tutulum değeri (SUVmean), pik standart tutulum değeri (SUVpeak), total lezyon PSMA ekspresyonu (TL-PSMA), PSMA ekspresyonu gösteren tümör volümü (PSMA-TV)) ölçülüp, sistemik inflamatuar indeksleri (nötrofil-lenfosit oranı (NLR), platelet-lenfosit oranı (PLR), lenfosit-monosit oranı (LMR), sistemik immün-inflamasyon indeksi (SII), sistemik inflamatuar yanıt indeksi (SIRI), pan-immün-inflamasyon değeri (PIV)) hesaplandı. Ga-68 PET/BT parametreleri ile sistemik inflamatuar indeksler arasında korelasyon analizleri yapıldı. Ayrıca hematolojik parametreler ile Gleason skoru (GS), ISUP (Uluslararası Ürolojik Patoloji Derneği) grade grubu (GG) ve PSA arasındaki korelasyonlar da değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 183 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 69,40±7,48 idi. Platelet değeri ile GS ve ISUP GG arasında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı (sırasıyla r=-0,159, p=0,032; r=-0,163, p=0,028) ilişki saptandı. Monosit değeri ile SUVpeak, SUVmean %40, SUVmean 3,5 arasında negatif yönlü (sırasıyla, r=-0,154, p=0,038; r=-0,160, p=0,03; r=-0,167, p=0,024) anlamlı bir ilişki tespit edildi. Hematolojik parametreler medyan değere göre ikiye ayrıldığında platelet değeri ile SUVpeak arasında negatif yönlü (r=-0,157, p=0,034) anlamlı bir ilişki saptanırken, SIRI değeri ile PSMA-TV %40 değeri arasında pozitif yönlü (r=0,145, p=0,049) anlamlı bir ilişki tespit edildi. NLR, PLR, LMR, SII, PIV değerleri ile SUVmax, SUVmean, SUVpeak, TL-PSMA, PSMA-TV değerleri arasında herhangi bir korelasyon saptanmadı. Sonuç: Yeni tanı lokalize prostat kanseri hastalarında evreleme Ga-68 PSMA PET/BT semikantitatif parametrelerinin sistemik inflamatuar indekslerle ilişkisini araştırmak üzere yapılan tez çalışmamızda; NLR, PLR, LMR, SII, PIV değerleri ile SUVmax, SUVmean, SUVpeak, TL-PSMA, PSMA-TV parametreleri arasında herhangi bir ilişki bulunamadı. Çalışmamızda hastaların tümörü prostat bezine sınırlı olup, herhangi bir metastazları bulunmuyordu, hasta sayımız da sınırlıydı. Lenf nodu ve uzak metastazları olan hastaların da dahil edildiği daha geniş kapsamlı çalışmaların, sistemik inflamatuar indeksler ile PET/BT parametreleri arasındaki ilişkileri daha belirgin şekilde ortaya koyabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Prostate cancer is an increasingly prevalent malignancy, and early diagnosis offers the opportunity for curative treatment. The use of Gallium-68 prostate-specific membrane antigen (Ga-68 PSMA) positron emission tomography/computed tomography (PET/CT) for evaluating local invasion and distant metastases during staging has gained widespread acceptance globally. Chronic inflammation is recognized as a contributing factor in the development and progression of prostate cancer. The clinical application of hematological parameters and systemic inflammatory indices derived from these parameters to evaluate systemic inflammation and immune response and monitor disease progression is growing steadily. This study aimed to investigate the correlation between systemic inflammatory indices and semiquantitative parameters obtained from Ga-68 PSMA PET/CT imaging performed for staging purposes in patients diagnosed with localized prostate cancer. Materials and Methods: Patients who underwent Ga-68 PSMA PET/CT imaging between November 8, 2018, and February 14, 2024, in the Department of Nuclear Medicine were retrospectively reviewed. Imaging studies were reevaluated to identify patients with localized prostate cancer. Archival records were examined to retrieve pathology data and laboratory values contemporaneous with Ga-68 PSMA PET/CT (within two weeks) including complete blood count (neutrophil, lymphocyte, monocyte, and platelet counts) and prostate-specific antigen (PSA) levels. Ga-68 PSMA PET/CT semiquantitative parameters (maximum standardized uptake value (SUVmax), mean standardized uptake value (SUVmean), peak standardized uptake value (SUVpeak), total lesion PSMA expression (TL-PSMA), and PSMA-expressing tumor volume (PSMA-TV)) were measured. Systemic inflammatory indices (neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), lymphocyte-to-monocyte ratio (LMR), systemic immune-inflammation index (SII), systemic inflammatory response index (SIRI), and pan-immune-inflammation value (PIV)) were calculated. Correlation analyses were performed between Ga-68 PSMA PET/CT parameters and systemic inflammatory indices. Additionally, correlations between hematological parameters and Gleason score (GS), International Society of Urological Pathology (ISUP) grade group (GG), and PSA levels were also assessed. Results: A total of 183 patients were included in the study, with a mean age of 69.40 ± 7.48 years. A statistically significant negative correlation was found between platelet count and both GS and ISUP GG (r=-0.159, p=0.032; r=-0.163, p=0.028, respectively). Monocyte count demonstrated a significant negative correlation with SUVpeak, SUVmean at 40%, and SUVmean at 3.5 thresholds (r=-0.154, p=0.038; r=-0.160, p=0.030; r=-0.167, p=0.024, respectively). When hematological parameters were stratified based on median values, a significant negative correlation was observed between platelet count and SUVpeak (r=-0.157, p=0.034), while a significant positive correlation was identified between SIRI value and PSMA-TV at 40% threshold (r=0.145, p=0.049). No significant correlations were observed between NLR, PLR, LMR, SII, PIV values and SUVmax, SUVmean, SUVpeak, TL-PSMA, or PSMA-TV parameters. Conclusion: In this thesis study investigating the relationship between Ga-68 PSMA PET/CT semiquantitative parameters and systemic inflammatory indices in newly diagnosed localized prostate cancer patients, no significant correlations were found between NLR, PLR, LMR, SII, PIV values and SUVmax, SUVmean, SUVpeak, TL-PSMA, PSMA-TV parameters. All tumors were confined to the prostate gland without evidence of metastasis, and the sample size was relatively limited. We believe that larger, more comprehensive studies, including patients with lymph node and distant metastases, may reveal stronger correlations between systemic inflammatory indices and PET/CT-derived parameters.