Yahudilikteki mesih inancı ile ehl-i sünnetteki mehdi inancının karşılaştırılması
The comparison of the belief of messiah in judaism and the belief of the mahdi in the ahl al-sunnah
  1. Tez No: 794487
  2. Yazar: YUSUF TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kurtarıcı inancı bazı istisnalar dışında bütün dinlerde görülmektedir. Çalışmamızda Yahudilikteki ve Ehl-i Sünnet'teki kurtarıcı inancının karşılaştırması yapılmıştır. Bu inançlarda kurtarıcı kavramının bazı yönleriyle birbirine benzediği ve bazı yönleriyle birbirinden farklı olduğu görülmüştür. Yahudilikte, Davut oğlu Mesih kurtarıcı olarak beklenirken, Ehl-i Sünnet'te ise Hz. Muhammed'in (sav) Ehl-i Beyti'nden gelecek olan Mehdi kurtarıcı olarak beklenmektedir. Kurtarıcı inancına Yahudiliğe ve Ehl-i Sünnet'e mensup birçok mezhep, cemaat ve din adamı inanmış, kutsal kaynakları din adamları dayanak göstererek bu inancı savunmuştur. Tarihi süreç içerisinde büyük sıkıntılara maruz kalan Yahudiler kurtarıcının geleceği inancıyla ayakta kalmış, günümüze kadar varlıklarını sürdürmüşlerdir. Yahudilikte ve Ehl-i Sünnet'te kendilerinin Mesih ve Mehdi olduklarını iddia eden insanlar çıkmıştır. Bu insanlar toplumda var olan kurtarıcı inancını harekete geçirerek bazen devletler kurup bazen de devletleri yıkan bir güç olmuşlardır. Yahudilik ile Ehl-i Sünnet'e mensup insanların dünyaya olan bakış açılarını bir bakıma Mesih ve Mehdi'nin temsil ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The belief in the Savior is seen in all religions with some exceptions. In our study, the savior belief in Judaism and Ahl al-Sunnah was compared. In these beliefs, it has been observed that the concept of savior is both similar and different from each other in some aspects. In Judaism, while the noble Messiah of David was awaited as the savior, in the Ahl al-Sunnah, The Mahdi, who will come from the Ahl al-Bayt of our Prophet, is expected as the savior. Many sects, communities and ecclesiastics believed in the savior belief in Judaism and Ahl al-Sunnah, and defended this belief by basing that on holy sources. The Jews, who have been exposed to great difficulties throughout the historical process, have survived with the belief that the savior will come, and have survived until today. There have been a lot of people claiming to be the Messiah / Mahdi in Judaism and Ahl Sunnah. These people, by activating the belief of savior in society, have become a force that sometimes establishes and sometimes destroys states. It is seen that the viewpoint of Jewish and Ahl al-Sunnah is represented by the Messiah and Mahdi in a way.