İlk dönem Hristiyanları ile Yahudi Esseni ve Ferisi mezhepleri arasındaki ilişkiler
The Relations between early Christians and Jewish sects of Essenes and Pharisees
  1. Tez No: 99706
  2. Yazar: BEKİR ZAKİR ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN YİTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Hıristiyanlığın başlangıç dönemine rastlayan yıllarda Filistin, putperest Romalıların hakim olduğu, ancak halkın çoğunluğunu Yahudilerin oluşturduğu bir bölgedir. İsa zamanındaki önemli Yahudi grupları Ferisiler, Esseniler, Sadukiler ve Zealotlardır. Ferisilik, İsa dönemindeki en büyük ve en etkili akım olması dolayısıyla; Essenilik ise, aralarındaki bir takım benzerlikler sebebiyle, zaman zaman İsa ve Hıristiyanlarla ilişkili görülmesi bakımından, Hıristiyanlık açısından önemli iki mezheptir. İsa, Yahudilerin, kendilerini esaretten kurtaracak bir mesih bekledikleri bir ortamda, beklenen mesih olduğu ilanı ile ortaya çıkmıştır. O, Ferisi çizgisinde bir Yahudidir ve şekilci özelliğe bürünmüş Yahudi toplumunun dikkatini, ahlak ve samimiyete yönlendirmeye çalışmıştır. Asketik bir Esseni olduğu hususunda elimizde hiçbir kanıt olmayan İsa'nın, siyasi söylemlerden tamamen uzak olması da mümkün değildir. Çünkü, Yahudilerin beklediği mesihin temel özelliği, siyasi bir kurtarıcı olmasıdır. Kaldı ki o, Romalılar tarafından, siyasi bakımdan bir tehlike olarak görüldüğü için çarmıha gerilmiştir. Yahudi inanç ve uygulamalarına sadık bir Yahudi olan İsa'nın ölümünün ardından, Kilise'de iki eğilim ortaya çıkmıştır: Yahudi özelliklerini korumakla birlikte, İsa'yı Mesih kabul eden“Yahudi- Hıristiyanlar”; ve İsa'ya, Yahudi mesihi olma özelliğinin ötesinde bir anlam yükleyerek, Yahudilikten ayrılan“Helenist Hıristiyanlık”. Bunlardan ikincisi, özellikle Pavlus'un Kilise'de önemli bir isim haline gelmesi ile birlikte, Hıristiyanlığın bundan sonraki seyrini belirleyen eğilim olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In years of the beginning period of Christianity the Palestine was an area over that the pagan Romans, though Jews constitued the majority of its people, had ruled. The most striking Jewish groups in the time of Jesus were Pharisees and Essenes and Sadducees and Zealotes. Of these the two had been the important sects for Christianity: the Pharisees, for it was the greatest and the most influential sect in time of Jesus and, the Essenes, because of some similarities between them and Jesus and Christians and, considered to be connected with them. Jesus has appeared with the proclamation of the Redeemer in an atmosphere which Jews expected that a messiah would redeem them from slavery. He was a Jew, follower of the Pharisaic line, and sought to direct the Jewish people, emptied the intention of faith from ethical and ritual works, toward morality and sincerety and inwardness. To be sure, Jesus, we have no evidence about him to be an ascetic Essene, did not remain an observer of political discourses at all. Because, to be a political redeemer was the essential characteristic of messiah whom Jews expected. Thus, Jesus, since He had seen as a threat to the political life, crucified by Romans. After the Jesus's death, who was a Jew committed to the beliefs and practises of Judaism, two tendencies has appeared: Judeo- Christians who regarded Jesus as Messiah, but at the same time preserved their Jewish characteristics; and the Hellenistic Christians who deviated from Judaism by ascribing to Jesus something other than his features of Jewish messiah. Of these the later has been a tendency that paved the way for and determine the following course of Christianity after that, particularly, Paulus had joined the Church.