Farklı azotlu gübre kaynak ve dozlarının futbol sahası çim kalite ve performansı üzerine etkileri
The effects of different nitrogen fertilizer sources and doses on football field grass quality and performance
- Tez No: 794493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HOSAFLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Iğdır Üniversitesi Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü'nde 2019 yılı vejetasyon döneminde oluşturulan futbol sahası çim parselleri üzerinde farklı azotlu gübre kaynakları olan 20-10-10 7SO3, 15-5-20 + 2 CaO + 2 MgO, amonyum sülfat (%21 N), üre (%46 N) gübreleri 0-2-4-6-8 g /m2/ay dozlarında uygulanmıştır. Yaz ve sonbahar mevsiminde gübrelerin çimlerin bitki boyu, kalitesi, yaş ot miktarı ve yaprak yeşil tonlarına olan etkileri incelenmiştir. Türlerden Festuca arundinacea Jaguar 4G %30, Festuca arundinacea Apache %20, Festuca arundinacea Arid III %20, Lolium perenne Belida %15, Lolium perenne Esquire %15 oranlarında karışımda kullanılmıştır. Deneme üç tekerrürlü olmak üzere, tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre kurulmuştur. Araştırmanın sonunda gübrelerin kullanıldığı çim parselleri çim kalitesi ve renk açısından değerlendirildiğinde her iki mevsimde de en ideal gübre çeşidinin ve dozunun üre ve amonyum sülfat gübrelerinin 6 ve 8 g m-2 dozları olduğu belirlenmiştir. Çok yoğun kullanılan futbol sahaları için üre ve amonyum sülfatın 8 g m-2 dozları, az kullanılan futbol sahaları için ise çim kalitesi ve renk açısından benzer sonuçlar alınan üre ve amonyum sülfat gübrelerinin 2 g m-2 dozları tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Which has different nitrogen fertilizer sources on football field turf parcels created during the 2019 vegetation period at Iğdır University Şehit Bülent Yurtseven Campus, 20-10-10 7SO3, 15-5-20 + 2 CaO + 2 MgO, ammonium sulfate (21% N), urea (46% N) fertilizers were applied in doses of 0-2-4-6-8 g /m2/month. The effects of fertilizers on plant height, quality, age, and leaf yesilts of grass were studied during the summer and autumn seasons. Of the species, Festuca arundinacea Jaguar 4G 30%, Festuca arundinacea Apache 20%, Festuca arundinacea Arid III 20%, Lolium Perenne Belida 15%, Lolium Perenne Esquire 15% were used in the mixture. The experiment is based on a factorial experiment pattern in random blocks, including three repetitions. At the end of the study, it was determined that the most ideal fertilizer type and dose in both seasons were 6 and 8 g m-2 doses of urea and ammonium sulfate fertilizers when the grass plots in which fertilizers were used were evaluated in terms of grass quality and color. 8 g m-2 doses of urea and ammonium sulfate are recommended for very heavily used football fields. For underused football fields, 2 g m-2 doses of urea and ammonium sulfate fertilizers were recommended, which received similar results in terms of grass quality and color.