İnflamatuar barsak hastalıklarında manyetik rezonans enterografi bulguları, tedavi öncesi ve sonrası apparent diffusion coefficient değerlerinin farkı ve klinik cevap ile korelasyonu
Magnetic resonance (MR) enterography findings in patients with inflammatory bowel disease (ibd), change in apparent diffusion coefficient (ADC) values before and after treatment, and its correlation with clinical response
- Tez No: 794529
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ KERİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: İBH tanılı aktif bulguları olan ve remisyondaki hastalar arasında MR Enterografi ve Difüzyon MR incelemelerinin korelasyonunu değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde 01.12.2015 ve 31.08.2016 tarihleri arasında İBH olan hastalar dahil edilmiştir. Toplam 47 hasta olup bunların 30'u erkek (%63,8), 17'si kadındır (%36,2). Hastaların 32'sinde (%68,1) Ülseratif kolit, 15'inde (%31,9) Crohn hastalığı vardır. Hastalara yağ baskılı T2 trufi ve difüzyon ağırlıklı görüntüleme sekansları alınmıştır. Daha sonra intravenöz kontrast madde sonrası 60. saniyede T1 VİBE sekansları alınmıştır. 47 hastanın 1. grup olan 10 tanesinde aktif ve remisyonda MR incelemeleri olup, 2. gruptaki 37 hastanın ise aktif ve inflame olmayan barsak duvarından ADC, duvar kalınlıkları ve kontrastlanma miktarları karşılaştırıldı. Bulgular: Birinci grupta aktif ve remisyon MR incelemelerindeki ADC değerleri ile aktif ve remisyondaki duvar kalınlıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: To assess the correlation of MR enterography and diffusion weighted imaging (DWI) findings between patients with active IBD and patients in remission. Materials and Methods: Forty seven patients including thirty (63.8%) males and seventeen (36.2%) females with IBD who admitted to Necmettin Erbakan University Meram School of Medicine between December 2015 and September 2016 were included in the study. Thirty two (68.1%) patients had ulcerative colitis, fifteen (31.9%) had Crohn disease. The patients underwent fat saturated true fast imaging with steady-state free precession (TRUFI) and DWI. Subsequently, T1 weighted volumetric interpolated breath-hold examination (VIBE) images were acquired sixty seconds after intravenous contrast material administration. Ten patients whose MR studies in both active and inactive phases of the disease were available constituted the first group. The second group comprised the remaining thirty seven patients who had imaging studies only during active disease. In these patients, ADC values, wall thickness, and enhancement of inflamed and non-inflamed bowel segments were compared. Findings: There was statistically significant difference in ADC values and wall thickness between active phase and remission studies in the first group (p0.05).