Tip 2 diyabetin geriatrik popülasyonda bilişsel ve ruhsal fonksiyonlara etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of TYPE 2 diabetes on cognitive and psychological functions in geriatric population
  1. Tez No: 794537
  2. Yazar: AYFER MEMİŞ YAKIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE PEYNİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Geriatri, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Geriatrics, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabetin bilişsel fonksiyon bozuklukları açısından risk faktörü olduğu bilinmektedir. Bizim çalışmamızda Tip 2 diyabetli yaşlılarda ve kontrol grubunda Standardize Mini Mental Test (SMMT) ile bilişsel fonksiyonlar değerlendirildi. Ayrıca diyabetli bireylerde diyabet süresinin, ek hastalık varlığının kontrol durumunun, laboratuvar değerlerinin, tedavi tercihlerinin, SMMT skorları üzerine etkisi araştırıldı. Materyal ve Metot: Çalışmamıza, Ekim 2022- Aralık 2022 tarihleri arasında iç hastalıkları ve endokrinoloji polikliniklerine Tip 2 diyabet tanısı ile başvuran 65 yaş üzeri 84 kişi hasta grubuna ve benzer yaş, demografik özelliklere sahip diyabeti bulunmayan 79 kişi kontrol grubuna dahil edildi. Her iki gruba da Standardize Mini Mental Test (SMMT) ve Geriatrik Depresyon Skalası (GDS) uygulandı. Diyabetik grupta diyabet süresinin, ek hastalık varlığının, HbA1c, Kreatinin, GFR, total kolesterol, HDL, LDL, Trigliserit, Mikroalbuminüri düzeylerinin, seçilen tedavilerin kognitif fonksiyonlar ile ilişkisini incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: It is known that diabetes is a risk factor for cognitive dysfunction. In our study, we evaluated cognitive functions with the Standardized Mini Mental State Examination (sMMSE) in the elderly with Type 2 diabetes and in the control group. We investigated the effect of disease duration, control status, treatment preferences and presence of additional disease on sMMSE scores in individuals with diabetes. Materials and Methods: 84 patients over 65 years of age with a diagnosis of Type 2 diabetes who applied to the internal medicine and endocrinology outpatient clinics between October 2022 and December 2022 and 79 patients with similar age and demographic characteristics without diabetes were included in our study. Standardized Mini Mental State Examination (sMMSE) and Geriatric Depression Scale (GDS) were applied to both groups. We examined the relationship between diabetes duration, insulin use, presence of additional disease, HbA1c, total cholesterol, HDL, LDL, Triglyceride, Creatinine, GFR, Microalbuminuria levels and cognitive functions in the diabetic group.