Pamukta kükürt uygulamasının verim ve lif kalite kriterleri üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination effects of sulfur application on yield and fiber quality criteria in cotton
  1. Tez No: 794539
  2. Yazar: HEVİN KUTAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bitki gelişimini olumsuz yönde belirgin biçimde etkileyerek gelişmeyi durduran kükürt noksanlığının, bitkide tek düzeli kloritik görünümü, tipik bir özelliktir. Kükürt noksanlığı ile bitki bodurlaşır, ince gövdeli ve çalımsı bir görünüm kazanır. Bu noksanlık belirtileri birçok bitkide azot noksanlığına benzer ve bu nedenle bu soruna ilişkin nedenlerin açıklanmasında yanlış yorumlar yapılabilir. Bununla birlikte noksanlık durumunda kükürt azotta olduğu gibi bitki yapısı içinde yaşlı bitki bölümlerinden genç bölümlere taşınamaz bu nedenle noksanlık belirtileri ilk önce en genç yapraklarda görülür. Lahana ve kanola/kolza bitkileri gibi turpgiller bitkilerinde kükürt noksanlığı öncelikle yapraklarının alt yüzeylerinde kırmızımsı bir renk oluşumuna neden olur.
Özet (Çeviri)
A typical feature is the uniform chloritic appearance of sulfur deficiency in the plant, which significantly affects plant growth and stops growth. With sulfur deficiency, the plant becomes stunted and acquires a thin-bodied and bushy appearance. These deficiency symptoms are similar to nitrogen deficiency in many plants, and therefore misinterpretations can be made in explaining the causes of this problem. However, in case of deficiency, sulfur cannot be transported from the old plant parts to the young parts in the plant structure, as in nitrogen, so the deficiency symptoms are first seen on the youngest leaves. Sulfur deficiency in cruciferous plants such as cabbage and canola/rapeseed plants primarily causes a reddish color on the undersides of their leaves.