9-12 yaş arası çocuklarda kara egzersizleri ile kara ve yüzme performansı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The observation of the relationship dry land exercise on dry and swimming performances in 9-12 years chidren
- Tez No: 794552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE ASLANKESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırmanın amacı rekreatif aktivite olarak haftada iki gün yüzen çocuklarda ilave olarak kara egzersizlerinin etkilerini gözlemlemektir. Bu amaçla araştırmaya yaş ortalaması 10,17±0,93 yıl olan 30 kız çocuk katıldı. Katılımcılar“yüzme egzersizi (control grubu)”ve“yüzme+kara egzersizi (antrenman grubu)”olmak üzere rastgele iki gruba ayrıldı. Katılımcıların tanımlayıcı özellikleri ile mekik ve şınav testi, plankta kalma süresi, en iyi 25 m-50-100 m serbest yüzme zamanı ile 25 m sırtüstü yüzme süresi ölçüldü. Antenman grubu; 6 yüzme+kara egzersizleri yaptılar. Control grubu rutin yüzme egzersizlerine devam etti. Antrenmanlardan sonra başlangıç ölçümleri her iki grupta da tekrar ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to observe the effects of additional land exercises in addition to swimming twice a week as a recreational activity in children. For this purpose, 30 girls with an average age of 10.17±0.93 years participated in the study. The participants were randomly divided into two groups:“swimming exercise (control group)”and“swimming + land exercise (training group)”. Their descriptive analysis, along with the number of sit-ups and push-ups they could do, their plank hold time, their best 25 m - 50 - 100 m freestyle swimming time, and their 25 m backstroke swimming time were measured. Antenna group; They did 6 swimming+land exercises. The control group continued their routine swimming exercises.