Tavşanlarda ağız yarası içine uygulanan epidermal büyüme faktörünün tükrük bezi dokusu malondialdehit, glutatyon ve süperoksit dismutaz enzim aktivitesi düzeylerine etkisi
The Effect of epidermal growth factor implanted in oral submucosal wound on the levels of molanedialdeyhde, glutathione and superoxide dismutase enzyme activity of salivary gland in rabbit
  1. Tez No: 79457
  2. Yazar: ÖZLEM TUNCAYENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE GÖNÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
78 "Id v#*wC I Bilindiği gibi tükrük bezleri Epidermal Büyüme Faktörü' nün (EGF) ana kaynağıdır ve gastrointestinal sistem üzerinde koruyucu etkileri bulunmaktadır. Bu çalışma, ekzojen EGF uygulamasının tükrük bezlerindeki savunma mekanizmalarına etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Ağız mukozasında keşi yarası oluşturulan tavşanlar; yara dokusuna herhangi bir tedavi uygulanmayanlar, sadece polietilen glikol pelet uygulananlar ve polietilen glikol ile birlikte EGF uygulananlar olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Deney grupları ayrıca sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldı. Uygulamadan 4 gün sonra alınan submandibular tükrük bezi dokusunda lipid peroksidasyonun göstergesi olarak malondialdehit (MDA), antioksidan etkinliği bilinen redükte glutatyon (GSH) ve süperoksit dismutaz (SOD) enzim aktivitesi düzeyleri çalışıldı. Yara yapılan hayvanlarda, tükrük bezi dokusunda MDA ve GSH düzeylerinin arttığı, SOD aktivitesinin azaldığı, EGF uygulaması yapılan hayvanlarda ise MDA düzeylerinin ve GSH içeriğinin azaldığı ve SOD aktivitesinin yükseldiği görüldü. Ekzojen EGF uygulamasının yara iyileşmesindeki olumlu etkileri nedeniyle tükrük bezi dokusunda MDA düzeylerinde azalmaya ve SOD aktivitesinde artışa yol açtığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
79 VIL SUMMARY It is known that salivary glands are major source of epidermal growth factor (EGF) and have a protective effect on gastrointestinal tract. This study was designed to investigate the effects of exogenous EGF treatment on defence mechanism of salivary gland. Incisional mucosal wounds were performed then animals were divided three groups: untreated animals, treatment with polyethylene glycol (PEG) and PEG + EGF treated group. Also, all experimental groups were compared with healty control group. After 4 days treatment period malonedialdehyde (MDA) and glutathione (GSH) levels and superoxide dismutase (SOD) enzyme activity of submandibular glands (SMG) were measured. The MDA and GSH levels of SMG in untreated groups were increased but SOD activity of SMG decreased. The MDA and GSH levels of SMG were decreased by EGF treatment, but SOD activity of SMG increased. In conclusion, exogenous EGF treatment because of positive effects on wound healing caused a decrease in MDA levels of SMG and an increase in SOD activity of SMG.