Tavşanın ağız mukoza kesi yara iyileşmesinde antioksidan mekanizma ve nitrat düzeyleri
The interaction of antioxidant mechanism and nox in incisional oral mucosal wound healing of the rabbit
- Tez No: 260791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. K.GONCA AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Fizyoloji, Dentistry, Physiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yara iyileşmesi epitelyal, endotelyal, inflamatuvar hücrelerin, trombositlerin ve fibroblastların bir araya gelerek belli bir sıra ve düzen içerisinde fonksiyonlarını yapmalarıyla gerçekleşir. Reaktif oksijen ürünleri (ROS) olarak adlandırılan, organizmada sürekli olarak fizyolojik ve patolojik süreçte rol alan bu ürünler özellikle antioksidanlarla dengelenmediği bazı durumlarda organizma için zararlı olabilmektedir. ROS yara iyileşme sürecinin tüm basamakları ile ilgilidir. Aminoguanidine (AMG), selektif olarak iNOS aktivitesini inhibe eden antioksidan özellikte, lokal ve sistemik inflamasyonların azaltılmasında kullanılabilen bir maddedir. Bu çalışmada tavşan ağız kesi yarasının iyileşme sürecinde AMG uygulamasının (100 mg/kg/3gün) yumuşak dokuda ve plazma da malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH), nitrik oksit (NO) üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.AMG lokal formülasyon ve subkütan (sc) uygulama olarak 2 farklı yoldan verilmiştir. Çalışmada üç grup bulunmaktadır. Grup I ( n=6 ) sağda kesi yarası, Grup II (n=6 )sağda kesi yarası. Lokal AMG (12.7 mg içeren PEG'li boncuklar) Grup III 8n=6) sc AMG 100 mg/kg/ 3 gün. Lokal uygulanan polietilen glikol (PEG)'li boncukların kullanılmasında ki amaç kontrollü salımı sağlamaktır.Tavşanlarda aynı çenenin sol tarafına hiçbir cerrahi işlem yapılmamış ancak kesi yarasının kontrolü olarak doku numuneleri alınmıştır.Grup I yara doku MDA düzeyleri, yara yapılmamış sağlam (I-sağlam) doku ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak artmış bulundu (7.50±3.37 nmol/gr doku, 2.90±0.25 nmol/gr doku, p0.05).
Özet (Çeviri)
Wound healing occurs when epithelial, endothelial, inflamatuar cells, trombosits and fibroblasts come together and act in an predetermined and in an orderly manner to perform their functions. Reactive oxigen substances (ROS) , which continually take roles in physical and pathological processes, may become harmful to the organisms in cases where they are not balanced by anti-oxidants. ROS are related to all steps of the wound healing process. Aminoguanidine (AMG), an antioxidant which especially inhibits iNOS activities selectively, is a subtance especially used to decrease local and systematic inflamations.In this study, the goal was to find out effect of AMG application (100 mg/kg 3 days) on malondialdehide (MDA), glutathione (GSH) and nitric oxide (NOx) which are found in soft tissue and plasma in the process of cut wound healing located rabbit mouth.The substance AMG was given in two different manner namely local formulation and subcutan (sc) application. The usage purpose of locally applied (PEG) drops which are containing polyethilen glycol is to make controlled release.