Irak'ın Salahuddin vilayetinde koagulase-negatifstaphylococcus Spp'nin yara izolatlarında biyofilmoluşumu ve hemolizin üretimi
Biofilm formation and hemolysins production in woundisolates of coagulase-negative staphylococcus Spp insalahuddin governorate, Iraq
- Tez No: 794614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY ÇORAK ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Stafilokok türleri, gıda zehirlenmesinden sorumlu en yaygın bakterilerden biridir. Bu çalışmada kullanılan örnekler Salah El-Din Genel Hastanesinin acil servisinde yaralanan hastalardan temin edilmiştir. Kasım 2020 ile Ocak 2021 tarihleri arasında toplamda 94 örnek alınmıştır. Bu çalışmada, çeşitli cilt lezyonlarından Staphyloccoccus spp'yi izole etmek, tanımlamak, biyofilm oluşumu ile beta-laktamaz ve hemolizin üretiminin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca izolatların antibiyotik direnç paternleride incelenmiştir. Elde edilen veriler incelendiğinde, toplumda taşıyıcılar ve hastalar arasında Metisiline dirençli Stafilokokların yüksek prevalansının olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, Metisiline dirençli Stafilokoklarda çoklu ilaç direnci bulunmuştur. Aynı zamanda hem MRSA hem de MR-CoNS izolatları yüksek ve güçlü biyofilm oluşumu gözlemlenmiştir. Bunlara ek olarak, lokal Staphylococcus spp izolatlarında mecA geninin saptanması için moleküler yöntemlerin kullanılması önerilmiştir. En son olarak bu genin, diğer antibiyotiklere karşı çoklu ilaç direncini veya enzimler ile toksinler gibi bazı virülans faktörlerinin üretimini yöneten diğer genlerle veya mecA geninin icaADBC operonu ile korelasyonu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus species are known to be among the most common bacteria responsible for food poisoning outbreaks. The samples used in this study were obtained from patients injured in the emergency department of Salah El-Din General Hospital. A total of 94 samples were taken between November 2020 and January 2021. In this study, it was aimed to isolate and identify Staphyloccoccus spp from various skin lesions, and to evaluate biofilm formation and beta-lactamase and hemolysin production. In addition, antibiotic resistance patterns of the isolates were also investigated. When the data obtained were analyzed, it was determined that there was a high prevalence of Methicillin-resistant Staphylococci among carriers and patients in the community. In addition, multidrug resistance has been found in Methicillin-resistant Staphylococci. At the same time, both MRSA and MR-CoNS isolates were high and strong biofilm formation was observed. In addition to these, it has been suggested to use molecular methods for the detection of mecA gene in local Staphylococcus spp isolates. Finally, the correlation of this gene with other genes that govern multidrug resistance to other antibiotics or the production of certain virulence factors such as enzymes and toxins, or the icaADBC operon of the mecA gene was investigated.