Evaluation of the quality of life among elderly people in the city of salahaddin, iraq
Irak'ın salahuddin şehrinde yaşlılar arasında yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
- Tez No: 863678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışma Irak'ın Salah al-Din şehrinde yaşayan yaşlıların yaşam kalitesini değerlendirmeyi ve ilişkili faktörleri değerlendrimek amacıyla yapılmıştır. Metodoloji: Bu çalışma, Nisan-Haziran 2022 tarihleri arasında Selahaddin bölgesinde ki Al-Duluiya Genel Hastanesi ve Al-Balad Genel Hastanesi'nde tanımlayıcı kesitsel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, belirlenen veri toplama döneminde bu hastanelerde hizmet alan ve çalışmaya isteyerek katılan yaşlı bireyler (n=278) oluşturmuştur. Veriler sosyo-demografik form ve yaşlı yaşam kalitesi anketi (OPQOL-35) kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Yaşlılar için OPQOL-35'in ortalama puanı 115,02 ± 38,91 idi ve bazı değişkenler arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Çalışma sonuçları , yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, maddi durum, ikamet yeri, sigara ve alkol tüketimi, çocuk varlığı ve kronik hastalıkların varlığı gibi çeşitli faktörlerin yaşlıların yaşam kalitesinde önemli olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç: Yaşlıların yaşam kalitesi seviyesinin ortalama düzeyde olduğu bulunmuştur. Daha düşük eğitim düzeyine ve daha düşük mali gelire sahip bireylerde yaşlıların genel yaşam kalitesi daha düşük düzeydedir. Bu nedenle, makro düzeyde yaşlıların sosyal destek ve mali durumlarını iyileştirmeye odaklanılması gerekirken; bireysel sağlık davranışlarının gelitşrilmesi için müdahaleller planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate the quality of life of elderly people living in Salah al-Din, Iraq, and to evaluate the related factors. Methodology: This study was conducted as a descriptive cross-sectional study at Al-Duluiya General Hospital and Al-Balad General Hospital in the Salahuddin region between April and June 2022. The sample of the study consisted of elderly individuals (n = 278) who received service in these hospitals during the determined data collection period and voluntarily participated in the study. Data were collected using the socio-demographic form and the elderly quality of life questionnaire (OPQOL-35). Results: The mean score of OPQOL-35 for the elderly was 115.02 ± 38.91, and significant differences were found between some variables. The results of the study revealed that various factors such as age, gender, marital status, educational level, financial situation, place of residence, smoking and alcohol consumption, the presence of children, and the presence of chronic diseases are important in the quality of life of the elderly. Conclusion: It has been found that the quality of life level of the elderly is at an average level. The general quality of life of the elderly is lower in individuals with lower education level and lower financial income. For this reason, while focusing on improving the social support and financial situation of the elderly at the macro level, interventions should be planned to improve individual health behaviors.