An analysis of NMDA and beta-adrenergic receptor antagonists administration and neural C-FOS expression following conditioned context aversion learning in mice
Farelerde koşullu çevre itinmesi öğrenmesini takiben uygulanan NMDA ve beta-adrenerjik reseptör antagonistlerinin etkisi ve nöral C-FOS ekspresyonu üzerine bir analiz
- Tez No: 794634
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZEN KIŞLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Biyoloji, Psikoloji, Anatomy, Biology, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kanser hastaları, klasik koşullanma öğreniminin bir sonucu olarak kemoterapi tedavisinin ardından beklentisel bulantı ve kusma (BBK) geliştirir. Araştırmacılar, BBK'nın altında yatan mekanizmaları anlamak için klinik çalışmalar yürütüyor olsalar da yeni teşhis ve terapötik ilaçlar geliştirmek için hayvan modelleri de kullanılmaktadır. Koşullu çevre itinmesi (KÇİ), klasik koşullama sonucu ortaya çıkan ve BBK'nın hayvan modeli olarak kullanılan bir paradigmadır. Antiemetik ajanlar, kemoterapiye bağlı bulantı ve kusmayı engellemek için yaygın olarak kullanılsa da, kemoterapi tedavisi gören kişilerin yaklaşık %25'i, hastalık hali ve çevresel ipuçları arasındaki ilişkisel öğrenmenin bir sonucu olarak BBK geliştirmektedir. Ancak bellek oluşumunu, konsolidasyon aşamasına müdahale ile engellenebilir. Bu çalışmada, Deney 1 ve Deney 2 öğrenme ile ilgili olduğu bilinen iki farklı reseptör sistemi olan N-metil-D-aspartat ve beta-adrenerjik reseptörlerin aktivasyonunu konsolidasyon sürecinde MK-801 ve propranolol ile bloke etmenin CD1 farelerde KÇİ belleği üzerindeki bozucu etkisini araştırmak için yapılmıştır. Propranolol KÇİ öğrenmesini bozarken bu etki MK-801'da görülmemiştir. Araştırmalar temel olarak KÇİ öğreniminin ilkelerini açığa çıkarmış olsa da bu tür öğrenmede görevli beyin bölgeleri henüz incelenmemiştir. Deney 3'te, KÇİ öğrenimiyle ilgili beyin bölgelerini bulunması amaçlanmıştır. Medyal prefrontal korteksin prelimbik bölümünde, insular kortekste, amigdalanın bazolateral çekirdeğinde, hipokampusun CA1-CA2 ve dentat girus alt bölgelerinde, bu beyin bölgelerinin KÇİ öğreniminin ardından aktive olduğuna işaret eden c-Fos ekspresyonunda artış bulgulanmıştır. Bu çalışma KÇİ öğrenmesinde beta-adrenerjik reseptör antagonisti propranolol'ün belleğin konsolidasyon sürecini bozduğunu ve KÇİ öğrenmesinde görevli beyin bölgelerini gösteren ilk çalışmadır. Bu beyin bölgelerinin KÇİ öğrenmesindeki rollerini ortaya çıkarmak için daha fazla araştırma gereklidir.
Özet (Çeviri)
Cancer patients develop anticipatory nausea and vomiting (ANV) following chemotherapy treatment as a result of classical conditioning learning. Although researchers have been conducting clinical studies to understand the characteristics of ANV, animal models can also be utilized to develop novel diagnostics and therapeutics. Conditioned context aversion (CCA) has been accepted to arise from classical conditioning and used as an animal model of ANV. Although antiemetic agents were widely used to prevent nausea and vomiting, 25% of cancer patients still develop ANV. However, the formation of memories can be prevented during consolidation phase of memory formation. We conducted two experiments (Experiment 1 and Experiment 2) to investigate memory impairing effect of N-methyl-D-aspartate antagonist MK-801 and beta-adrenergic antagonist propranolol on CCA. We found that systemic administration of propranolol but not MK-801 prevented animals from developing CCA. Although behavioral research mainly established the principles of CCA learning, it's neural substrate is yet to be investigated. Experiment 3 was conducted to identify the brain regions involved in CCA learning. We found elevated c-Fos expression in the prelimbic division of the medial prefrontal cortex, IC, basolateral nucleus of the amygdala, CA1-CA2 and dentate gyrus subregions of the hippocampus, indicating that these brain regions are activated following CCA. To the best of our knowledge, ours is the first study finding memory impairments induced by beta-adrenergic receptor antagonist in CCA and showing neural correlates of CCA learning. Further research is necessary to unravel causal involvement of these brain regions in the development of CCA.