Social networking sites as blended learning tools to improve EFL learners' listening comprehension
Yabancı dil öğrenenlerin ingilizce dinleme becerilerinin geliştirilmesinde harmanlanmış eğitim araçları olarak sosyal network sitelerinin rolü
- Tez No: 794633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ ERGENEKON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Son yıllarda teknolojide meydana gelen hızlı gelişmelerle birlikte Sosyal Network Siteleri o kadar popüler oldu ki bu siteler hemen hemen her insanın hayatının vazgeçilemez bir parçası haline geldi. Sosyal network sitelerinin bu kadar önemli olması ise bu sitelerin yabancı dil eğitimi alanındaki eğitimsel amaçları karşılama potansiyeli konusunda büyük ölçüde dikkat çekmesini sağladı. Sosyal network sitelerinin dil öğrenimi ve öğretimindeki rolü üzerine sayısızca araştırma yapılmasına rağmen bu sitelerin“İngilizce yazma, okuma ve konuşma becerilerinin öncüsü olarak dil öğreniminin temeli oluşturduğu”(Devine, 1982, p.25) varsayılarak en önemli dil becerisi olarak kabul edilen İngilizce dinleme becerisinin geliştirilmesi yönündeki etkileri nispeten araştırılmamıştır. Dolayısıyla, bu araştırmada harmanlanmış eğitimin online bölümü olarak Sosyal Network sitelerinin, Instagram ve WhatsApp, öğrencilerin İngilizce dinleme becerilerini geliştirmedeki verimliliği araştırılarak literatürdeki bu boşluğun doldurulması hedeflenmiştir. Çalışmanın sosyal network sitelerinin sınıf-içi uygulamalarla harmanlanarak İngilizce dinleme becerisinin geliştirilmesi için kullanılmasının ne kadar etkili olduğu ve öğrencelerin bu konudaki görüşlerine ışık tutarak literatüre katkıda bulunmak üzere iki ana amacı vardır. Bu amaçlar doğrultusunda, yarı deneysel olan çalışmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma konusunda zengin tanılama sağlayabilmek için veri ön-test, son-test ve öğrencilerle yapılan görüşmeler gibi çeşitli veri toplama araçları ile toplanmıştır. Öncelikle harmanlanmış eğitim araçları olarak sosyal network sitelerini kullanan deney sınıfı ile yalnızca yüz yüze eğitim gören kontrol sınıfı olmak üzere çalışmada iki sınıf oluşturulmuştur. Öğrencilerin halihazırdaki İngilizce dinleme performanslarının tespit edilmesi amacıyla ön-testler iki gruba da uygulanmış ve sonrasında öğrencilerin 5 hafta süren dinleme öğretimi sürecine katılmaları sağlanmıştır. Bu süreçte, deney grubu öğrencileri dinleme etkinlikleri sosyal network siteleri ve sınıf-içi uygulamalardan oluşan harmanlanmış eğitim yoluyla tamamlarken kontrol sınıfı öğrencileri söz konusu etkinlikleri tamamen yüz yüze eğitimde tamamlamıştır. Öğrencilere verilen dinleme eğitimi sonrasında her iki gruptaki öğrencilere son-testler uygulanmış ve deney grubundaki öğrencilerle sosyal network sitelerini harmanlanmış eğitim araçları olarak kullanılmasının onların İngilizce dinleme becerilerine etkileri konusunda görüşlerini toplamak için görüşmeler yapılmıştır. Nitel ve nicel veriler ayrı ayrı analiz edilerek birleştirilmiştir. Bulgular hem deney hem kontrol sınıfındaki öğrencilerin İngilizce dinleme becerileri bakımından önemli ölçüde bir gelişme göstermediğini açığa çıkararak iki öğrenme modunun da öğrencilerin İngilizce dinleme becerisini geliştirmede kayda değer bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Diğer yandan deney grubundaki öğrencilerin ön-test ortalamaları ile son-test ortalamaları kıyaslandığında önemli ölçüde artış olduğu dikkat çekmiştir. Ayrıca sosyal network sitelerinin sınıf içi uygulamalarla harmanlanmasının öğrencileri İngilizce dinleme becerilerini geliştirmesi konusunda öğrenci görüşlerinin olumlu olduğu saptanmıştır. Öğrenciler dinleme metnini ihtiyaç duydukları kadar dinleyebilmesi ile kelime, telaffuz ve dilbilgisinden oluşan dil alt becerilerinin geliştirilmesi konusunda Sosyal network sitelerini faydalı bulduklarını belirtmişlerdir. Araştırma bulguları öğrenci motivasyonu ve dinleme becerisini pekiştirme yönünden sosyal network sitelerinin önemine dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, with rapid advances in technology, Social Networking Sites (SNSs) have gained such an immense popularity that they have become indispensable part of almost everyone's daily life. The significant place of SNSs has drawn noteworthy attention to the potential of these sites for educational outcomes in the field of Foreign Language Education. Although copious amounts of research have been carried out on the role of SNSs in language learning and teaching, the effects of SNSs on the improvement of English listening skill, which is regarded as the most important language skill since it is“primary in all learning in that it comes before speaking, reading and writing”(Devine, 1982, p.25), are relatively unexplored. Therefore, the present study attempts to address these gaps in the literature by examining the effectiveness of SNSs, Instagram and Whatsapp, as online part of blended learning on learners' listening comprehension. The study has two main focal points. One is to examine the effectiveness of SNSs as blended learning tools for the improvement of English listening comprehension whereas the other one is to contribute to the body of literature by providing an insight into learner views upon the effectives and the implementation of the use of SNSs as blended learning tools to facilitate English listening comprehension. In line with these aims, mixed research method with quasi-experimental research design was used in the study. In order to provide a rich description of the research case, the data were gathered through different data collection tools which are pre-tests, post-tests and semi-structured interviews applied to the learners. First, two classes were recruited, one as a control group that did not use the SNS as blended learning tools, and the other as the experimental group, which did. Pre-tests were applied to both groups with the aim of detecting the learners' present listening comprehension performance. After pre-tests, the learners attended the implementaton process lasting for 5 weeks. During the implementation process, listening activities were applied to the learners in experimental group through blended program comprising SNSs, WhatsApp and Instagram, and face-to-face applications while the control group learners took the same courses through face-to-face learning. After the implementation, both groups took post-tests and semi-structured interviews with experimental group learners were held so as to gather their attitudes toward the implementation and efficiency of SNSs as blended learning tools in the advancement of English listening comprehension. Qualitative and quantitative data obtained were analyzed separately and merged. The findings revealed that in terms of English listening comprehension, both the experimental and control groups failed to make notable improvement, indicating that neither learning mode had a significant effect on learners' English listening comprehension. On the other hand, that the experimental group learners' mean scores had a remarkable increase in their post-test when compared to the mean scores of the pre-test drew attention. Besides that, learner perceptions of using SNSs blended with face to face applications were positive about fostering development in English listening comprehension. They found SNSs useful in being able to listen the target listening text as many times as they need and in improving language subskills which are vocabulary, pronunciation and grammar. The findings call for attention to the significance of SNSs in enhancing learner motivation and listening comprehension.