Habits of minds and hearts in neoliberal academia: A qualitative inquiry into English language teacher educators' professional and political roles and professional identity
Neoliberal akademide zihnin ve kalbin alışkanlıkları: İngilizce öğretmeni eğitimcilerinin mesleki ve politik rolleri ile mesleki kimlikleri üzerine bir nitel araştırma
  1. Tez No: 794642
  2. Yazar: ZEYNEP AYSAN ŞAHİNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETİL ERÖZ TUĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 546
Özet
Bu nitel durum çalışması, İngilizce öğretmeni eğitimcilerinin mesleki kimliklerini, araştırma odaklı bir üniversitede nasıl inşa ettiklerini incelemektedir. Ayrıca, İngilizce öğretmeni eğitimcilerinin mesleki rollerinin ulusal ve kurumsal yükseköğretim bağlamındaki resmi politika belgelerinde nasıl yansıtıldığı ve politik rollerini mesleki rolleriyle ilişkili olarak nasıl yerine getirdikleri bu çalışmanın diğer odak noktalarıdır. İlgili araştırma sorularını yanıtlamak için doküman analizi, yarı-yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar ve ders gözlemlerinden yararlanılmıştır. Veri analizleri, araştırmacı rolünün resmi politika belgeleri tarafından ön planda tutulduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, puan sistemleri ve teşvikler, İngilizce öğretmeni eğitimcilerinden beklenen akademik çalışmaların türünü, içeriğini ve sayısını hem düzenleyen hem de standartlaştıran bir dış kontrol oluşturmuştur. Buna ek olarak, bulgular, mesleki ve eğitimsel biyografilerin; mesleki roller ve işlerin; kurumsal ve ulusal yükseköğretim bağlamlarının da mesleki kimlik oluşumuna etki ettiğini göstermektedir. Ayrıca, atama yükseltme kriterlerinin yanı sıra mesleki rollerin diğer dışsal, zorlayıcı ve birbiriyle yarışan talepleri sağlam bir mesleki kimlik oluşturmanın önünde bir engel olarak durmaktadır. Son olarak, katılımcıların öğretmen adaylarının gelecekteki mesleklerine eleştirel politik sosyalleşmelerine katkısının hem sınırlı olduğu hem de planlı ve sistematik bir yapıdan uzak olduğu görülmüştür. Genel bulgular, İngilizce öğretmen eğitimcilerinin mesleki kimliklerinin esas olarak neoliberal yönetimcilik tarafından yönlendirilen politikalara ve dış gerekliliklere karşı korunaksız olduğu sonucuna varılmasına olanak sağlamaktadır. Sonuç olarak, mesleki kimlikleri parçalı, bireyselleştirilmiş, sorumlu hale getirilmiş, çoklu, bağlamsal ve karmaşık bir yapı; sürekli bir mücadele; duygusal bir karmaşa ve eylemsel bir güç olarak kavramsallaştırılabilir.
Özet (Çeviri)
This qualitative case study analyzes how English language teacher educators construct their professional identities in a particular research-oriented university in Turkey. In addition, how their professional roles are projected in official policy documents produced in national and institutional higher education contexts, and how they fulfill their political roles in relation to their professional roles are other points of focus in this study. To answer related research questions, document analysis, in-depth semi-structured interviews and course observations were carried out. The analysis of the data revealed that researcher role is prioritized over others by official policy documents. Also, point systems and incentives have established an external control that both regulates and standardizes type, content and number of academic works expected from English language teacher educators. Moreover, the findings revealed that their professional and educational biographies; professional roles and work; and instiutitonal and national higher education contexts influence their professional identity formation. In addition, external, stringent and competing demands of their professional roles as well as promotion criteria are an impediment to constructing a robust professional identity. Lastly, it was found that the participants' contribution to pre-service teachers' critical political socialization to their future profession is limited and on an ad hoc basis. The overall findings allow the conclusion that their professional identities are vulnerable to policies and external requirements driven mainly by neoliberal managerialism. Given all, their professional identities can be conceptualized as a fragmented, individualized, responsibilized, multiple, contextual and complex structure; a constant struggle; an emotional ambivalence; and an agentic power.