İdrar yolu enfeksiyonu olan hastalardan izole edilenβ -lactam dirençli staphylococcus aureus bakterisi üzerineC vitaminin etkilerinin araştırılması
Isolated from patients with urinary tract infectioninvestigation of the effects of vitamin C on β-lactamresistant staphylococcus aureus bacteria
  1. Tez No: 794641
  2. Yazar: GHUFRAN YOUNUS KHAIRULLAH ALQARAGHULI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Kasım 2020-Haziran 2021 tarihleri arasında Al-Hussein Araştırma ve AlRifai Araştırma Hastanelerinde yatan idrar yolu enfeksiyonu olan 100 hastadan, orta akım idrar örneği Araştırma alın arak bu öreneklerde Staphlococcus aureus 'un varlığı araştırılmıştır. Alınan 100 örnekten 20'sinde Staphlococcus.aureus'a rastlanmıştır. metisilin, penisilin G, ampisilin, sefaleksin ve oksasilin antibiyotikleri için duyarlılık testleri yapılmıştır. Staphlococcus aureus bakteri izolatları çeşitli konsantrasyonlarda (5, 10, 20, 30 μg/mL) hazırlanan C vitamini solüsyonu ile muamele edilmiştir. Bu işlem ile belirlenen antibiyotiklere karşı duyarlılık, tedavi ve direnç mekanizmalarında meydana gelen değişiklikler belirlenmiştir. Ayrıca biyofilm oluşturma miktarı da ölçülerek Tn552 geni moleküler olarak tespit edilmiştir. Polimeraz zincir reaksiyonu sonuçları ile bakterilerin fenotipik sonuçlaı uyumlu olarak belirlenmiştir. Tn552 geni için Polimeraz zincir reaksiyonu sonuçları tüm izolatlarda C vitamini ile tedavi edilmeden önce ve 5 ve 10 µg/mL C vitamini konsantrasyonları ile tedavi edildikten sonra %100 olarak belirlenmiştir. 20 μg/mL C vitamini konsantrasyonunda ise oran %40 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, midstream urine samples were taken from 100 patients with urinary tract infections hospitalized in Al-Hussein Research and Al-Rifai Research Hospitals between November 2020 and June 2021, and the presence of Staphlococcus aureus in these samples was investigated. Staphlococcus aureus was found in 20 of 100 samples taken. Susceptibility tests were performed for methicillin, penicillin G, ampicillin, cephalexin and oxacillin antibiotics. Staphlococcus aureus bacterial isolates were treated with vitamin C solution prepared at various concentrations (5, 10, 20, 30 μg/mL). Changes in susceptibility, treatment and resistance mechanisms to the antibiotics determined by this procedure were determined. In addition, the amount of biofilm formation was measured and the Tn552 gene was determined molecularly. The results of the polymerase chain reaction and the phenotypic results of the bacteria were determined to be compatible. Polymerase chain reaction results for the Tn552 gene were determined as 100% in all isolates before treatment with vitamin C and after treatment with vitamin C concentrations of 5 and 10 µg/mL. The rate was found to be 40% at 20 μg/mL vitamin C concentration.