Lomber disk hernili hastalarda su içinde yapılan egzersizlerin bel ağrısı şiddeti ve fonksiyonel durum üzerine etkisi
The effects of exercise in water on pain and functional situation in patients with lumbar disc herniation
  1. Tez No: 394130
  2. Yazar: YAKUP CEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, lomber disk hernisi nedeniyle ORNÖRAM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği'ne başvuran bireylerde standart tedavilere eklenen su içi egzersizlerin ağrı şiddeti ve fonksiyonel durum üzerine etkisini incelemek amacıyla planlandı. Tek kör randomize kontrollü çalışmaya bel ağrısı şikayeti ile başvuran lomber disk hernili 34 hasta alındı. Bu hastalar bilgisayar programı ile belirlenen randomizasyon şemasına göre randomize olarak yürüyüş ve egzersiz grubu olarak ikiye ayrıldı. Dört hasta çeşitli nedenlerle tedaviyi sonlandırdı. Standart fizik tedavi programlarının yanı sıra egzersiz grubuna su içi egzersizler, yürüyüş grubuna ise su içi yürüme şeklinde hidroterapi programı uygulandı. Araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden hastalara tedavi öncesi ve sonrası Vizüel Analog Skala (VAS) ile ağrı şiddeti, Oswestry Skalası (OS) ile fonksiyonel durum değerlendirmeleri yapıldı. Her iki grupta da tedavi öncesi ve sonrası ortalama değerlerde istatistiksel olarak anlamlı bir düzelme görüldü (p0,05). Sonuç olarak, lomber disk hernisi olan hastalarda standart tedaviye eklenecek olan su içi egzersizler ve su içi yürüme ağrı şiddetini azaltır ve fonksiyonel durumu iyileştirir. Bu çalışmada su içi egzersizlerin su içi yürümeye ağrı şiddeti ve fonksiyonellik açısından bir üstünlüğü gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effect of the exercises in the water on pain level and functional condition together with the standard treatment of individuals who suffer from Lumbar disc herniation at ORNÖRAM Physiotherapy and Rehabilitation Clinic. Investigation planned in the form of a single-blind randomized clinical trial complaining of low back pain;“Lumbar Disc Herniation”34 adult patients were diagnosed. These patients were divided in to two groups as; walk and exercise according to the randomization scheme by the computer program. The order of treatment was randomly assigned on patients in two groups; walk and exercise. According to this, in addition to standard physiotherapy treatment programs, hydrotherapy program was applied as the water exercise was added to the group of exercise, while walking in the water was added to the walk group. 4 patients have concluded their treatments due to different reasons. All patients who accepted to participate as a volunteer before and after the treatment program, the Visual Analogue Scale (VAS) pain scores and the functional case Oswestry Scale (OS) was investigated. It is observed that in both groups, there was a significant improvement at the statistically avarage values of before and after treatment. (p0,05). In conclusion, both exercises in the water and walk in the water together with the standard treatment improves the functional condition and reduces the pain of patients who have lumber disk hernisi. In this study, it could not be presented that the exercises in the water does not have any superiority over walk in the water relating to pain level and functionality.