Bir eğitim ve araştırma hastanesindeki doktorların D vitamini hakkındaki bilgi düzeyi ve tedavi yaklaşımları
The level of knowledge about vitamin D and their treatment approaches of doctors in an training and research hospital
- Tez No: 794674
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Dünya genelinde yaklaşık 1 milyar insanda D vitamini eksikliği olduğu öngörülmektedir. Kas-kemik metabolizmasından primer sorumlu olan D vitamininin günümüzde iskelet sistemi dışı etkilerinin de olduğu bilinmektedir. Birçok kronik hastalıkla yakından ilişkisi olan ve aynı zamanda vücutta hormon gibi davranan bu vitaminin eksikliği esasen basit tıbbi müdahalelerle önlenebilir. Bu çalışmadaki amacımız, hastanemizde yedi farklı branşta çalışmakta olan doktorların D vitamini hakkındaki bilgi düzeyini, tedavi yaklaşımlarını değerlendirmek ve varsa branşlar arası farklılıkları ortaya koymaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Çalışmaya 01.11.2022-01.01.2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde aktif görev yapmakta olan İç Hastalıkları, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Nöroloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Aile Hekimliği branşları alındı. Aile Hekimliği haricindeki branşlar D vitamini düzeyini tetkik etme yetkisine sahipti. 113 hekim çalışmaya dâhil edildi. Katılımcılara yüz yüze anket uygulandı. Anket formunun ilk bölümünde 10 soru yöneltilip bunlar sosyodemografik özellikleri (yaş, cinsiyet, unvan, branş, hekimlik yapma süresi, D vitamini kullanımı) ile bilgi kaynağını ve preparat tercihlerini sorgulamaktaydı. İkinci bölümde ise D vitamini hakkındaki bilgi düzeyi ve tedavi yaklaşımlarını değerlendirmeyi amaçlayan 40 önermeyi doğru/yanlış/fikrim yok seçeneklerinden birini işaretleyerek yanıtlamaları istendi. Veriler önermeleri doğru yanıtlama oranı üzerinden değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya 113 hekim katıldı. Katılımcıların yaş ortalaması 30,96±5.78 yıl (min:25-maks:54) idi. Katılımcıların % 60,2'si kadın, %39,8'i erkekti. Katılımcıların %72,6'sı asistan, %27,4'ü uzman doktordu. Katılımcıların %31,9'u aile hekimliği, %22,1'i iç hastalıkları, %15,9'u fizik tedavi ve rehabilitasyon, %30'u diğer branşlarda çalışmaktaydı. Katılımcıların %50,44'ü 0-4 yıl, %32,74'ü 5-9 yıl, %16,81'i 10 yıl ve daha uzun süredir hekimlik yapmaktaydı. Anketimiz 40 puan üzerinden değerlendirilmiş olup katılımcıların puan ortalamaları 25.49±5.16 bulundu. 10 yıldır hekimlik yapanların puanları daha yüksek bulundu. Puan ortalaması en yüksek 3 branş iç hastalıkları, aile hekimliği ve fiziksel tıp ve rehabilitasyondu. 40 önermenin 21'i D vitamini hakkındaki genel bilgiyi 19'u tedavi yaklaşımlarını ölçmeye yönelikti. Katılımcıların %40,2'si D vitamini preparatı kullanmaktaydı. Katılımcıların %32,7'si D vitamini replasman tedavisi için kılavuz kullanmaktaydı. Katılımcıların %71,7'si kapsül, %61,1'i damla, %25,7'si tablet formunu reçete etmekteydi. Kendisi D vitamini kullananların, replasman için kılavuz kullananların ve reçetesinde kapsül tercih edenlerin puanları daha yüksek saptandı. Aile hekimliğinde görevli branş hekimlerinin önermeleri doğru yanıtlama oranları toplamda iç hastalıklarına yakın, diğer branş hekimleriyle karşılaştırıldığında aile hekimliği branşında görev yapanların tedavi yaklaşımı ve toplam puanları diğer branşlardan istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Bilgi düzeyi puanı yüksek olanların tedavi yaklaşımı puanları da yüksek bulundu. SONUÇ: Bu çalışma ile doktorların D vitamini hakkındaki bilgi düzeyi ve tedavi yaklaşımları ve bu bilgi düzeyini etkileyen faktörler araştırıldı. Özellikle riskli gruplarda verilmesi önerilen profilaktik tedavi önermelerinin doğru yanıtlanma oranı düşük bulundu. Buna karşın gebelerde ve yenidoğanlarda verilmesi önerilen profilaktik tedavi ile ilgili önermeleri aile hekimliği branş hekimlerinin doğru yanıtlama oranı daha yüksek bulundu. Replasman tedavisi için kılavuz kullananların puanları daha yüksek olmakla birlikte kılavuz kullanım oranı düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Approximately 1 billion people worldwide have vitamin D deficiency. foreseen. It is known that vitamin D, which is primarily responsible for muscle-bone metabolism, also has extra-skeletal effects. The deficiency of this vitamin, which is closely related to many chronic diseases and also acts as a hormone in the body, can be prevented with simple medical interventions. Our aim in this study is to evaluate the level of knowledge and treatment approaches of doctors working in seven different branches in our hospital and to reveal the differences between branches, if any. MATERIALS AND METHODS: This is a descriptive study. Internal Diseases, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology, Neurology, Mental Health and Diseases, Gynecology and Obstetrics, who were working actively at Health Sciences University Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital between 01.11.2022 and 01.01.2023. Family Medicine branches were included. Branches other than Family Medicine had the authority to examine the level of vitamin D. 113 physicians were included in the study. A face-to-face survey was applied to the participants. In the first part of the questionnaire, 10 questions were asked and they questioned sociodemographic characteristics (age, gender, title, branch, length of practice as a physician, use of vitamin D), information source and preparation preferences. In the second part, they were asked to answer 40 propositions aiming to evaluate the level of knowledge and treatment approaches about vitamin D by ticking one of the options true/false/no idea. The data were evaluated based on the correct response rate for the propositions. RESULTS: 113 physicians participated in the study. The mean age of the participants was 30.96±5.78 years (min:25-max:54). 60.2% of the participants were female and 39.8% were male. 72.6% of the participants were assistants and 27.4% were specialist doctors. 31.9% of the participants were working in family medicine, 22.1% in internal medicine, 15.9% in physical therapy and rehabilitation, and 30% in other branches. 50.44% of the participants had been practicing medicine for 0-4 years, 32.74% for 5-9 years, 16.81% for 10 years or more. Our questionnaire was evaluated over 40 points and the mean score of the participants was found to be 25.49±5.16. The scores of those who have practiced medicine for 10 years were found to be higher. The three branches with the highest mean score were internal medicine, family medicine, and physical medicine and rehabilitation. Of the 40 propositions, 21 were aimed at measuring general knowledge about vitamin D, and 19 were aimed at measuring treatment approaches. 40.2% of the participants were using vitamin D preparations. 32.7% of the participants were using guidelines for vitamin D replacement therapy. 71.7% of the participants prescribed capsules, 61.1% prescribed drops, and 25.7% prescribed tablets. The scores of those who used vitamin D themselves, who used a guide for replacement, and who preferred capsules on their prescriptions were found to be higher. The rates of correct response to the suggestions of the branch physicians working in family medicine were close to internal diseases in total, and the treatment approach and total scores of the physicians working in the family medicine branch were found to be statistically significantly higher than those of other branches. The treatment approach scores of those with a high level of knowledge were also found to be high. CONCLUSION: In this study, the level of knowledge and treatment approaches of doctors about vitamin D and the factors affecting this level of knowledge were investigated. The rate of correct response to prophylactic treatment recommendations, especially in risky groups, was found to be low. On the other hand, the rate of correct response by family medicine physicians to the prophylactic treatment recommended for pregnant women and newborns was found to be higher. Although the scores of those who used guidelines for replacement therapy were higher, the rate of guide use was found to be low.