Zeytin posasının (pirina) süt sığırı toplam rasyon karışımlarında (TRK) kaba yem kaynağı olarak kullanılabilirliğinin in vitro gaz üretim yöntemiyle belirlenmesi
Determination of usability of olive cake (pirina) as roughage source in dairy cattle total ration mixtures (TMR) by in vitro gas production method
  1. Tez No: 794683
  2. Yazar: ALI NABEEL ABDULQADER ABDULQADER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHLİS MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Mevcut çalışma, süt sığırı toplam rasyon karışımlarında (TRK) yer alan kuru çayır otu (KÇO) yerine farklı oranlarda zeytin posası (pirina) ilavesinin in vitro gaz üretimi, metan üretimi ve performans değerleri ile in vitro sindirim ve bazı önemli rumen parametreleri üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Araştırmada, Muğla ili Milas İlçesi'nde zeytinyağı üretimi yapan bir fabrikadan temin edilen pirina, KÇO yerine %0, 25, 50, 75 ve 100 oranlarında ilave edilerek süt sığırı TRK grupları (P0, P25, P50, P75 ve P100) oluşturulmuştur. Deneme gruplarını oluşturan TRK'lar ile KÇO ve pirinanın kimyasal kompozisyonları 3 tekerrürlü olarak Weende analiz yönetime göre belirlenmiştir. Pirinanın sağmal inek rasyonlarında KÇO yerine kullanılabilirliği Hohenheim in vitro gaz üretim tekniği ile belirlenmiştir. Deneme gruplarında kuru madde (KM), ham protein (HP), ham yağ (HY), ham kül (HK), ADF, NDF, ADL oranları, in vitro gaz ve metan üretim miktarları ile sindirilebilirlik özellikleri ve bazı önemli rumen parametreleri tespit edilmiştir. Deneme sonuçlarının değerlendirilmesinde SPSS paket programı kullanılarak varyans analizi yapılmıştır. Gruplar arasındaki farklılıkların belirlenmesinde ise Duncan Çoklu Karşılaştırma Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study was carried out to determine the effect of adding olive cake (prina) at different rates instead of dry meadow gass (DMG) in dairy cattle total ration mixtures (TMR) on in vitro gas and methane production, performance values, in vitro digestion and some important rumen parameters. Method: In the study, the dairy cattle TMR groups (P0, P25, P50, P75 and P100) were created by adding 0, 25, 50, 75 and 100% prina obtained from a factory producing olive oil in Milas district of Muğla province instead of dry meadow gass. The chemical compositions of TMRs, DMG and prina, which constitute the experimental groups, were determined according to the Weende analysis method with 3 replications. The usability of prina instead of DMG in dairy cow TMRs was determined by Hohenheim in vitro gas production technique. Dry matter (DM), crude protein (CP), ether extract (EE), crude ash (CA), ADF, NDF, ADL ratios, in vitro gas and methane production amounts, digestibility and some important rumen parameters were determined in the experimental groups. In the evaluation of the study results, variance analysis was performed using the SPSS package program. Duncan Multiple Comparison Test was applied to determine the differences among the groups.