Zeytin posası (Pirina) üzerine metil viyoletin sulu çözeltiden adsorpsiyonu
Adsorption of methl violet from aqueous solution onto olive cake (Pirina)
  1. Tez No: 415361
  2. Yazar: MEHMET ÖNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ACEMİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, adsorpsiyon tekniği ile metil viyoletin sulu çözeltisinden uzaklaştırılması için zeytin posasının (pirina) adsorbent olarak kullanımı araştırılmıştır. Adsorpsiyon deneylerinden önce pirina HCl ile ön işleme tabi tutulmuştur. Adsorpsiyon deneyleri farklı temas süresi, boya konsantrasyonu, sıcaklık ve pH şartlarında gerçekleştirilmiştir. Sonuçta adsorpsiyon miktarını; artan temas süresi, başlangıç boyar madde konsantrasyonu ve çözelti pH'sı ile artarken, artan çözelti sıcaklığı ile azaldığı görülmüştür. Maksimum boya uzaklaştırılmasının incelene tüm deneysel şartlar altında % 82,14-97,42 aralığında olduğu belirlenmiştir. Ayrıca metil viyoletin gideriminde adsorbent olarak aktif karbon da kullanılmıştır. Aktif karbon kullanılarak adsorplanan boyanın maximum miktarı adsorbentin gramı başına 189,30 mg/g olarak bulunmuştur. Adsorpsiyon 0,983'lik bir korelasyon katsayısı ile Freundlich izotermine uyum göstermiştir. Adsorpsiyonun yalancı ikinci dereceden ve partikül içi difüzyon modellerine uyduğu görülmüştür. Termodinamik incelemelerden adsorpsiyonun kendiliğinden ve ekzotermik bir proses olduğu görülmüştür. Ayrıca SEM ve FT-IR çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, pirina was investigated usage as an adsorbent for the removal of methyl viyolet from aqueous solution by adsorption technique. The pirina was pretreated with HCl acid before adsorption experiments. Adsorption experiments were performed under conditions of initial dye concentration, temperature and pH. As a result, it was observed that it decreased with increasing solution temperature, while the adsorption was increasing with increasing contact time, initial dye concentration and solutionpH. The maximum dye removal were determined to be between 82,14 % and 97.42 % under all the experimental conditions studied. Furthermore, activated carbon was also used an adsorbent for the removal of methylviyolet. The maximum amount of dye adsorbed by using activated carbon was found as 189.30 mg/g per unit of adsorbent. Adsorption has demonstrated compliance with the Freundlic isotherm with the value of a correlation coefficient of 0.983. It was seen that the adsorption kinetics obeyed the pseudo-second order and the intra-particle diffusion models. From the thermodynamic studies, it was seen that adsorption is spontenous nature and an exothermic process. Morover, SEM and FT-IR studies were also performed.