Tedavisiz obsesif kompulsif bozukluk tanılı hastalarda hastalık şiddetinin duygu düzenleme güçlüğü, dürtüsellik ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of disease severity with emotion dysregulation, impulsivity and quality of life in patients diagnosed with obsessive-compulsive disorder without treatment
  1. Tez No: 794684
  2. Yazar: SİNEM YOLCU UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN EMREM BEŞTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Obsesif kompulsif bozukluğun (OKB) ortaya çıkması ve sürdürülmesinde, duygu düzenleme stratejilerinin işlevsel olarak kullanılamaması ve duygu düzenleme güçlüğünün (DDG) önemli bir etkisinin olabileceği düşünülmektedir. Diğer ruhsal hastalık çalışmalarında dürtüsellik ve duygu düzenleme güçlüğünün ilişkili olduğu izlenmiş olup, OKB'de artmış dürtüsellik olduğunu bildiren çalışmalar bulunmaktadır. OKB tanılı kişilerde yaşam kalitesinin birçok yönünün olumsuz etkilendiği bilinmektedir. OKB'de hastalık şiddeti ile DDG, dürtüsellik ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelendiği çalışmaların olduğu görülmüştür, ancak OKB tanılı hastalarda dürtüsellik ile DDG ve yaşam kalitesi, ve DDG ile yaşam kalitesi kavramlarının ilişkilerinin incelendiği bir çalışma, bildiğimiz kadarıyla literatürde bulunmamaktadır. Çalışmamızda, tedavisiz OKB tanılı hastalarda hastalık şiddetinin DDG, dürtüsellik ve yaşam kalitesi ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza dahil etme ve hariç tutma kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 40 obsesif kompulsif bozukluk hastasının katılımı sağlanmıştır. Araştırmamız, kesitsel türde bir çalışmadır. Dışlama kriterlerinde bulunan durumların belirlenmesi için DSM-5 için yapılandırılmış klinik görüşme (SCID-5) yapılmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik ve klinik veri formu uygulanmış olup, araştırmacı tarafından Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (YBOKÖ) uygulanmış ve öz bildirim ölçekleri olan Duygu Düzenlemede Zorluklar Ölçeği (DDZÖ), Barratt Dürtüsellik Ölçeği Kısa Formu (BDÖ-11-Kf), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu Türkçe Sürümü (WHOQOL-BREF TR), Beck Anksiyete Ölçeği (BECK-A) ve Beck Depresyon Ölçeğinin (BECK-D) katılımcılar tarafından doldurulması istenmiştir. Bulgular: Araştırmamızda obsesif kompulsif bozukluk hastalarının YBOKÖ total ve alt puanları ile WHOQOL-BREF TR alt ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ters yönlü, DDZÖ total ve alt ölçek puanları arasında ise aynı yönlü ilişki bulunmuştur (sırası ile p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: It is thought that emotional dysregulation may have significant influence on the emergence and continuation of obsessive-compulsive disorder (OCD). In other mental illness studies, it has been observed that impulsivity and emotional dysregulation are related. Moreover, there are studies reporting increased impulsivity in OCD patients. It is known that OCD negatively affects many aspects of the quality of life. Although there are studies examining the relationship between disease severity and emotional dysregulation, impulsivity and quality of life in patientswith OCD, to our knowledge a study examining the relationship between impulsivity and emotional dysregulation and quality of life, along with emotional dysregulation and quality of life has not been performed. In our study, we studied the relationship of disease severity to emotional dysregulation, impulsivity, and quality of life in patiens with untreated OCD. Matherials and Methods: We ensured the participation of 40 OCD patients who met the inclusion and exclusion criteria and agreed to participate in our research. Our research is a cross-sectional type of study. A structured clinical interview for DSM-5 (SCID-5) was conducted to determine the conditions found in the exclusion criteria. Sociodemographic and clinical data form prepared by the researcher was applied in the study, Yale-Brown Obsession Compulsion Scale (YBOCS) was applied by the researcher and Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), Barratt Impulsivity Scale Short Form (BIS-11-Sf), World Health Organization Quality of Life Scale Short Form Turkish Version (WHOQOL-BREF TR), Beck Anxiety Scale (BECK-A) and Beck Depression Scale (BECK-D) were requested to be filled in by the participants. Results: In our study, a statistically significant inverse relationship was found between the total and subscale scores of YBOCS and WHOQOL-BREF TR subscale scores of obsessive compulsive disorder patients, and the same directional relationship was found between the total and subscale scores of DERS (respectively p0,05).