MAX faz alaşımlarının üretilmesi ve fonksiyonel kumaş üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
Production of MAX phase alloys and investigation of using infunctional fabric manufacturing
- Tez No: 794685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERMAN VATANSEVER BAYRAMOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Metalurji Mühendisliği, Chemistry, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sürekli gelişen ve değişen dünyada teknolojinin insan yaşamına getirdiği kolaylıkların yanı sıra bu cihazları kullanırken maruz kalınan manyetik alanın insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu da kaçınılmaz bir gerçektir. Bilgisayar ve cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgalar bile uzun süre maruz kalındığında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Çalışmada, elektromanyetik radyasyonun olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla Ti3SiC2 içerikli MAX fazlı yapıların sentezlenmesi, pamuklu kumaşa aplike edilmesi, elektromanyetik kalkanlama ve tutuşma özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ti3SiC2 MAX fazı 1300, 1350 ve 1350 °C sıcaklıklarında, 1 ve 2 saat süre ile argon atmosferi ve vakum ortamında atmosfer kontrollü fırın ile sentezlenmiştir. Numunelere yoğunluk, tane boyut, XRD, SEM, EDX analizleri yapılmıştır. Sentezlenen numunelerin içerisindeki Ti3SiC2 fazı oranları Rietveld Analizi ile belirlenmiştir. En yüksek oranda Ti3SiC2 fazı içeren parametrelerdeki numune öğütülerek nano toz haline getirilmiştir. Elde edilen Ti3SiC2 nano tozunu pamuklu bezayağı kumaşa kaplama yöntemi ile aplike edilmiştir. Kumaşların yıkama öncesi ve sonrası SEM, EDX ve AFM görüntüleri alınarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Kaplanmış kumaşın elektromanyetik kalkanlama özelliğinin yanı sıra tutuşma ve yanmaya karşı direnci de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to the convenience that technology brings to human life in a constantly developing and changing world, it is an inevitable fact that the magnetic field that is exposed to while using these devices has negative effects on human health. Even electromagnetic waves emitted by computers and mobile phones can cause serious health problems when exposed for a long time. In this study, it was aimed to synthesize Ti3SiC2-containing MAX phase structures, to apply them to cotton fabric, to investigate electromagnetic shielding and ignition properties in order to reduce the negative effects of electromagnetic radiation. Ti3SiC2 MAX phase was synthesized at 1300, 1350 and 1350 °C temperatures for 1 and 2 hours in an argon atmosphere and an atmosphere controlled furnace in a vacuum environment. Density, particle size, XRD, SEM, EDX analyzes were performed on the samples. Ti3SiC2 phase ratios in the synthesized samples were determined by Rietveld Analysis. The sample with the highest amount of Ti3SiC2 phase was ground into nano powder. The obtained Ti3SiC2 nano powder was applied to cotton plain fabric by coating method. Comparisons were made by taking SEM, EDX and AFM images of the fabrics before and after washing. In addition to the electromagnetic shielding property of the coated fabric, its resistance to ignition and burning was also investigated.