Asur Ticaret Kolonileri Çağı'nda Anadolu'da ipotek ve kefillik uygulamaları
In Anatolia in the Age of Assyrian Trade Colonies mortgage and surety applications
- Tez No: 794689
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ KUZUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hukuksal ilişkiler neticesinde insanlar alacaklı ve borçlu konumuna gelmekte olup, bunun neticesinde alacaklıların bir teminat talebinde bulunmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda teminat araçları“aynî”ve“şahsi”olmak üzere iki temel bölüme ayrılmıştır. Bugün sayıları 23.500'e yaklaşmış çivi yazılı belgeler, Anadolu ve kısmen de olsa Asur toplumlarının muhtelif yönleri hakkında bilgi veren ana kaynaklardır. Eski Asurca çivi yazılı metinler incelendiğinde, aynî ve şahsi teminat araçları olan ipotek ve kefillik uygulamalarının Anadolu'da M.Ö. II. binyılın ilk çeyreğinde var olduğu anlaşılmaktadır. Tezimizde, Eski Asurca çivi yazılı belgeler sayesinde“Asur Ticaret Kolonileri Çağı'nda Anadolu'da İpotek ve Kefillik Uygulamaları”konusu incelenmiştir. Ayrıca bugünkü ipotek ve kefillik uygulamaları hakkında bilgi verilerek günümüzden yaklaşık 4000 yıl önce Anadolu'da görülen bu uygulamalar ayrıntılarıyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of legal relations, people become creditors and debtors and as a result, creditors have to demand a guarantee. In this direction Collateral instruments are divided into two main parts as“in-kind”and“personal”. Today, approximately 23.500 cuneiform documents are the main sources that provide information about various aspects of Anatolian and partially Assyrian societies. When the old Assyrian cuneiform texts are examined, it is seen that the mortgage and surety applications, which are the instruments of in-kind and personal guarantee, are in Anatolia in the 4th century BC. It is understood thad it existed in Anatolia in the IInd millennium BC. In our thesis, in the light of Ancient Assyrian cuneiform documents,“In Anatolia in the Age of Assyrian Trade Colonies Mortgage and Surety Applications”has been examined. In addition, today's mortgage and surety applications. These practices, which were seen in Anatolia about 4000 years ago, by giving information about discussed in detail.