Asur Ticaret Kolonileri Çağı'nda Orta Anadolu'da bulunan kurşun külçe ve halkalar
Lead ingots and rings discovered in Assyrian Trading Colony Period in Central Anatolia
  1. Tez No: 648275
  2. Yazar: YILMAZ RIDVANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ KULAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
“Asur Ticaret Kolonileri Çağı'nda Orta Anadolu'da Bulunan Kurşun Külçe ve Halkalar”başlıklı tez çalışmasında ele alınan merkezlerde Koloni Çağı'na ait tabakalardan ele geçirilen altmış üç adet kurşun külçe ve iki yüz altmış iki adet kurşun halka belirli metodlar dahilinde incelenmiş ve belli bir tipolojik sınıflandırmaya gidilmiştir. Çeşitli tipler altında incelenen kurşun külçeler sahip oldukları yapısal ve biçimsel özellikler göz önünde bulundurularak fonksiyonlarına dair hipotezler geliştirilmiştir. Bu bağlamda ulaşılan kesin bir sonuç olmamakla beraber bunların metal obje üretmek için kullanılan külçeler, ağırlıklar veya takas araçları oldukları yönünde hipotezler geliştirilmiştir. Kurşun halkalar ise herhangi bir form vermediklerinden dolayı tipolojiye dahil edilmemiş ve bunlar tamamen sahip oldukları ağırlıklar bakımından değerlendirilmişlerdir. Bunların dönem içerisinde hangi amaçla kullanıldıkları yönünde hipotezler geliştirilmiş ve bunların birer ucuz para, külçe, ağırlık veya süs objesi olabilecekleri yönünde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sixty-three lead ingots and two hundred sixty-two lead rings dated to the Colony Period were examined and classified by some methods in this study called Lead Ingots and Rings Discovered in Assyrian Trading Colony Period in Central Anatolia. Lead ingots examined under various types have been hypothesized about their functions considering their structural and formal characteristics. Although there is no definite conclusion reached in this context, hypotheses have been developed that these are ingots, weights or exchange tools used to produce metal objects. Lead rings were not included in the typology because they did not give any form and they were fully evaluated in terms of their weights. Hypotheses were developed for the purpose of using them during the period and the possibility of these being cheap money, ingots, weights or ornamental objects were interpreted and evaluated.