Molecular detecting of β-lactam resistance–Pseudomonas aeruginosa isolated from patient in al-nasseryia city
Al-nasseryia şehrinde hastalardan izole edilen β–laktam direnci-Pseudomonas aeruginosa'nın moleküler tespiti
- Tez No: 794702
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLAN, PROF. DR. AHMAD KHASSAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, Al-Nasseryia'da (Irak) izole edilen P. aeruginosa'da β-laktam direnci oluşumu ve direnç genlerinin insidansını araştırmaktır. Al-Nasseryia Eğitim Hastanesi'ne yedi aylık süre içinde başvuran hastalardan toplam 265 farklı klinik numune (yanık semptomu, kulak hastalığı semptomu veya idrar yolu semptomu olan) toplanmıştır. Daha sonra örnekler kanlı agar ve MacConkey agarda ekilmiştir. Tüm bu izolatlar üzerinde biyokimyasal testler ve API 20E testi gibi doğrulama testleri yapılmıştır. Sonuçlar, 100 (%37,7) izolatın P. aeruginosa olarak doğrulandığını göstermiştir. Bu izolatlara karşı yapısal olarak farklı dört sınıfa ait 7 antipsödomonal antibiyotiğin antibiyotik duyarlılık testleri kullanılmıştır. Antibiyotik duyarlılık testi sonuçlarına göre 38 (%38) β-laktam dirençli izolat en az bir tür antibiyotiğe dirençli bulunmuştur. En düşük direnç siprofloksasin (%14) ile temsil edilen kinolonlara, en yüksek direnç ise meropenem (%28) ve gentamisin (%26)'e karşıdır. esbl ve mbl genleri için, 38 β-laktam dirençli izolattan 5'i doğrulanmış herhangi bir PCR sonucu sağlayamamıştır. Bu izolatların duyarlılığının azalması, porin kaybından veya mevcut araştırmada incelenmemiş olan akış pompası ve gelişmiş AmpC sentezi gibi diğer direnç mekanizmalarının varlığından kaynaklanmış olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the occurrence and incidence of β-lactamase resistance genes in Pseudomonas aeruginosa isolated in Al-Nasseryia (Iraq). A total of 265 different clinical samples (people with burn symptomps, ear disease symptoms, or urinary tract infection symptoms) were collected from patients admitted at Al-Nasseryia Teaching Hospital during the period of seven months. The samples were cultured on blood agar and MacConkey agar. Confirmatory tests such as the biochemical tests and API 20E test were performed on all these isolates. The results showed that 100 (37.7%) isolates were confirmed as P. aeruginosa. The antibiotic susceptibility tests from 7 antipseudomonal antibiotics belonging to four structurally diverse classes were used against these isolates. According to the results of the antibiotic sensitivity test, 38 (38%) β-lactam resistance isolates were resistant to at least one type of antibiotic. The lowest level of resistance was against the quinolones, which were represented by ciprofloxacin (14%), while the highest levels were against meropenem (28%) and gentamicin (26%). For the esbl and mbl genes, 5 out of 38 β-lactam resistant isolates failed to provide any verified PCR result. These isolates' decreased sensitivity may have resulted from porin loss or the existence of other mechanisms of resistance that were not examined in the current investigation, such as the efflux pump and enhanced AmpC synthesis.