Results of well-posedness for mixed equilibrium problems
Karışık denge problemleri için iyi pozluluk sonuçları
- Tez No: 794719
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK POLAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYED E. HASHOOSH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez, uygulamalı bilimlerdeki bazı özel iyi konumluluk durumlarını titiz bir şekilde inceleme girişimidir. Daha kesin olarak, tez, Banach uzayındaki dışbükey altkümeler, kompaktlık ve dışbükey fonksiyon durumundaki denge problemlerinin iyi konumluluğu hakkında sonuçlar elde etmek amacıyla Banach uzayındaki karma hemi-dengeye bakar. Bütün bunlar üç görevle yapılır. Birinci görev, bazı teoremlerle birlikte bir dizi temel tanım sunar. Bu görevin amacı, okuyucunun bu tezde temellenen ana sonuçları biraz anlamasına yardımcı olmaktır. İkinci görev, yeni bir tür Karma-hemi-denge problemi oluşturmak için tasarlanmıştır ( kısaca KHDP ) Banach uzayı ortamında ψ-tekdüzelik adı verilen yeni bir monotonluk türünü içerir. Bu, iyi pozlama fikrinin KHDP - iyi pozlamaya eşdeğer olduğunu gösterecektir. Görev üç, parametrik karakterli Karma-hemiequilibrium için çözümün optimizasyonu ile ilgilidir. Böyle bir amaçla, bu tezdeki sonuçlar, birkaç yazarın karşılık gelen bazı çözümlerini geliştirmemize ve iyileştirmemize yardımcı olur. i) Π:K×K⊸K bir kapalı, dış bükey küme değerli eşleme olduğunu varsayalım. O zaman KHDP kuvvetle iyi pozluluktur ancak ve ancak KHDP' nin çözüm kümesi π≠∅ ve (lim)┬(ϵ→0)dim Γ(ϵ)=0. ii) Varsayalım H_1-H_4 hipotezi olsun. O zaman KHDP kuvvetle iyi pozludur ancak ve ancak çözüm kümesi π≠∅ kompakt (MHEP)'nin bir kompakt alt kümesi ve (lim)┬(ϵ→0^+ )〖e(Γ(ϵ),π)=0〗 dir. iii) Varsayalım S bir Banach uzayi ve K, S'nin bostan farkli dış bükey, kapalı alt kümesi ve (OPMHEPC) kuvvetle iyi pozlu olsun. O zaman ψ(ϵ,c)≠φ∀c,ϵ>0 , diamψ(ϵ,c)→0.where(ϵ,c)→(0,0) dir. Ayrıca, Eger (H_1-H_4) ve H_5 (ii) varsayımı varsa, o zaman tersi de saglanır .
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to study in a rigorous manner some specific cases of well posedness (w-p) in applied sciences. More precisely, the thesis looks at mixed hemi-equilibrium in Banach space, all with the aim of obtaining results on the well posed-ness of equilibrium problems in the case of convex subsets in B.S, compactness, and convex function. All this is done through three tasks. Task one presents a host of essential definitions along with some theorems. The aim of this task is to help the reader to get some understanding of main results grounded in this thesis. Task two is designed to establish a new kind of Mixed-hemi-equilibrium problem (abbreviation for (MHEP)) involving a novel type of monotonicity called ψ- monotone in the setting of B.S. This will demonstrate that the idea of w-p for(MHEP) is equivalent to well posedness for ψ- monotone. Task three deals with the optimization of solution for Mixed-hemiequilibrium with parametric characters. In so aiming, the results in this thesis help us develop and improve some corresponding solutions of several authors. Consider that Π:K×K⊸K be a closed, convex set-valued mapping. Then (MHEP) is s-w-p if, and only if the solution set π≠∅ of (MHEP) and (lim)┬(ϵ→0)dim Γ(ϵ)=0. Assume that the hypothesis H_1-H_4 hold. Then (MHEP) is s-w-p in the generalized sense if, only if the solution set π≠∅ compact of (MHEP) and (lim)┬(ϵ→0^+ )〖e(Γ(ϵ),π)=0.〗 Assume that S is a B.S and K is a nonempty convex closed subset of S if (OPMHEPC) is strongly w-p . Then ψ(ϵ,c)≠φ∀c,ϵ>0 , diam ψ(ϵ,c)→0.where(ϵ,c)→(0,0). Also, if the suppositions (H_1-H_4) and H_5 (ii) hold. Then the converse hold.