Comparative seismic performance assessment of skewed and curved integral and conventional bridges
Kurblu ve verevli integral ve konvansiyonel köprülerin sismik performansının karşılıklı değerlendirilmesi
- Tez No: 955615
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİCLELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Bu tez çalışması kapsamında,“Kurblu ve Verevli İntegral ve Konvansiyonel Köprülerin Sismik Performansinin Karşilikli Değerlendirilmesi”konusu çalışıldı. Bu bölüm, esasen geleneksel ve integral köprüler olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Bahsedilen köprü tipleri, kurb ve verev derecelerine göre değerlendirilir. Bu köprülerin kenarayakları ve ortaayakları kazıklı temellerden oluşmaktadır. Her iki köprü tipi de yapı-zemin etkileşiminin incelenmesi açısından, yerel ve genel toprak-kazık etkileşimi ve kenarayak-dolgu toprak alanlarında modellenir. Bu tez çalışmasında iki, üç ve dört açıklıklı köprüler incelenmektedir. Analiz sonuçlarına göre, tabliye deplasmanları, kurb derecesi arttıkça artmaktadır. Verevin ve kurbun, ortaayaklara etkiyen eksenel kuvvetler üzerindeki etkisinin kısıtlı olduğu gözlemlenmiştir. Atak açısına göre, ortaayaklara gelen kesme kuvvetlerinin ciddi ölçüde değiştiği saptanmıştır. Ortaayakların altında bulunan beton kazıkların, zemin yumuşadıkça daha fazla deplasman yaptığı tespit edilmiştir. Kenarayak yüksekliği, kalınlığı, ve kenarayakların altında bulunan çelik kazık türleri, gelen atak açısına göre reaksiyon büyüklüklerini belirgin şekilde değiştirmektedirler.
Özet (Çeviri)
Within the context of this thesis study, comparative seismic performance assessment of skewed and curved integral and conventional bridges is examined. The thesis is mainly composed of two parts as the seismic performance of conventional and integral bridges under varying soil conditions. The two types of bridges mentioned are examined according to their skew and curvature levels. These bridges will have pile foundations at both abutments and piers. The local and global soil-pile interaction as well as the abutment-backfill interaction are modeled in order to examine the soil-structure interaction for both bridge types. Two, three and four span bridges are considered in this study. The analyses results indicate that the deck displacement increases as the degree of curvature increases. The effect of skew and curvature is deemed negligible on the axial forces underneath the piers. The shear forces underneath the piers and abutments deviate significantly depending on the angle of attack. As the soil softens, the reinforced concrete pile drift increases. The abutment height, thickness as well as the steel type used underneath the abutments generate the reactions based on the angle of attack.