Klasik maket kullanımı ile 3 boyutlu (sanal) görüntüleme programlarının anatomi eğitimine katkılarının karşılaştırılması
Comparison of the contributions of classic models and 3d (vital) imaging programs to anatomy education
  1. Tez No: 794731
  2. Yazar: SELİN BAYKO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL FIRAT, PROF. DR. TUNÇ KUTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Eğitim ve Öğretim, Anatomy, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Anatomi, insan vücudunu oluşturan yapıların normal şekil, yapı, pozisyon ve fonksiyonları ile aralarındaki ilişkileri inceleyen en eski tıp dalıdır. Anatomi eğitimi günümüze değin zorlu şartlar altında da olsa hiçbir zaman önemini yitirmemiş, tıp eğitiminin temelini oluşturmuştur. Günümüzde ise gelişen teknolojinin yardımıyla anatomi eğitimi birçok yolla yapılabilir hale gelmiştir. Bu çalışma kalp ve arterleri konusunun plastik anatomi modelleri ve 3 boyutlu yazılımlar ile öğretilmesinin öğrenci üzerindeki etkisinin karşılaştırılması ve öğrencilerin düşüncelerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Çalışmanın evrenini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem I öğrencileri oluşturmaktadır. Gönüllü olarak katılmak isteyen öğrenciler çalışmaya dahil edilmiş ve 68 öğrenci ile çalışma başlatılmıştır. Çalışmaya alınan öğrenciler randomize bir şekilde iki guruba ayrılarak değerlendirilmiştir (n1=31, n2=37). Onayı alınmış olan öğrencilere, daha önce herhangi bir anatomi bilgilerinin olup olmadığını belirlemek amacıyla kalbin anatomisi ile ilgili soruların yer aldığı bir ön test uygulanmıştır. Daha sonra öğrencilere ders içeriği dağıtılmış, kalbin anatomisi ile ilgili teorik ders anlatılmış, hemen sonra öğrenciler ramdomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Gruplardan birisi plastik anatomi modelleri (maket) ve Netter Anatomi Atlası ile, diğeri ise Essential Anatomy 5 programında 3 boyutlu olarak teorik derste anlatılan yapıları incelemişlerdir. Ön test olarak verilen test yeninden son test olarak uygulanmıştır. Test bittikten sonra bir anket dağıtılarak öğrencilerin fikirleri de verilerimize eklenmiştir. Sonuç olarak geleneksel eğitim, anatominin ortaya çıktığı zamandan beri günümüzde de hala tercih edilen yöntemdir. Kadavra, maket, atlas gibi temel materyaller; yazılımlar ve teknoloji ile desteklenmektedir ancak tamamen yerlerini bırakması söz konusu değildir. Yapılan çalışmalar, başarı oranları ve istatistikler göstermektedir ki geleneksel eğitim ve teknoloji destekli eğitim materyalleri birlikte daha güçlü bir eğitim modeli oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Anatomy is the oldest branch of medicine that examines the normal shape, structure, position and functions of the structures that make up the human body and the relationships between them. Anatomy education has never lost its importance, even under difficult conditions, and has formed the basis of medical education. Today, with the help of developing technology, anatomy educaiton has become possible in many ways.This study aimed to compare the effects of teaching the heart and arteries with plastic anatomy models and 3D software on students and to evaluate the students' thoughts. The universe of the study consists of Hacettepe University Faculty of Medicine Term I students. Students who wanted to participate voluntarily were included in the study and the study was started with 68 students. The students included in the study were randomly divided into two groups (n1=31, n2=37). A pre-test including questions about the anatomy of the heart was administered to the students, whose consent was obtained,in order to determine whether they had any previous knowledge of anatomy. Afterwards, the course content was distributed to the students, the theoretical course on the anatomy of the heart was explained, and immediately after, the students were randomly divided into two groups as randomized. One of the groups studied plastic anatomy models and the Netter Anatomy Atlas, and the other studied the structures on the Essential Anatomy 5 program. The test given as a pre-test was applied again as a post-test. After the test was over, a questionnaire was distributed and the students' ideas were added to our data. As a result, traditional education is still the preferred method since the emergence of anatomy. Basic materials such as cadavers, models, atlas; It is supported by software and technology, but it is not going to be completely replaced. Studies, success rates and statistics show that traditional education and technology supported education materials together form a stronger homogeneous education model.