Nötrosofik üçlü g-metrik uzay
Nötrosofi̇k üçlü g-metri̇k uzay
- Tez No: 794732
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu yüksek lisans tezi 4 bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü olan birinci bölümde bulanık küme, nötrosofik küme, nötrosofik üçlü küme, metrik uzay, kısmi metrik uzay, nötrosofik üçlü metrik uzay ile ilgili temel bilgiler verildi ve bu yapıların genel özellikleri ile ilgili genel bilgiler verildi. İkinci bölümde ise genel bilgilerin yer aldığı bulanık küme, nötrosofik küme, nötrosofik üçlü küme, metrik uzay, nötrosofik üçlü metrik uzay, nötrosofik kısmi metrik uzay, g-metrik uzay yapıları tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde ise nötrosofik üçlü g-metrik uzay yapısı tanıtılıp bu yapıyı açıklayıcı bazı örneklere yer verilmiştir. Nötrosofik üçlü g-metrik uzayın klasik metrik uzay ve nötrosofik üçlü metrik uzaydan farklı ve daha genel olduğunu gösteren teoremler elde edilmiştir. Son bölümde tezde elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis consists of four chapters. In the first chapter, which is the introduction, basic information about the fuzzy set, intuitionistic fuzzy set, neutrosophic set, neutrosophic triplet set, metric space, partial metric space, neutrosophic triplet metric space is given and the history of these structures is mentioned. In the second chapter, the fuzzy set, intuitionistic fuzzy set, neutrosophic set, neutrosophic triplet set, metric space, neutrosophic triplet metric space, neutrosophic partial metric space, g-metric space structures are introduced. In the third chapter, the neutrosophic triplet g-metric space structure is introduced and some examples are given to explain this structure. Theorems have been obtained showing that the neutrosophic triplet g-metric space is different and more general than the classical metric space and the neutrosophic triplet metric space. In the last section, the results obtained in the thesis are given.