Metin madenciliği yöntemleri ile holland meslek kişiliği tipi analizi
Holland pofessional personality type analysis with text mining methods
  1. Tez No: 794733
  2. Yazar: ÖMER DAĞISTANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERBAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
John Holland'ın Meslek Kişiliği Yaklaşımı insanların gerçekçi, sanatsal, sosyal, geleneksel ve araştırmacı olmak üzere altı kişilik tipinden biri olduğunu ve aynı şekilde altı iş çevresi olduğunu iddia etmektedir. Ayrıca, kişiliğin kariyer başarısında önemli bir faktör olduğunu da iddia etmektedir. Bu yaklaşım kişilik ile iş çevreleri arasında doğrusal bir ilişki olduğunu, örneğin sosyal mesleki kişiliği baskın olan birinin sosyal iş çevresinde daha başarılı olacağını iddia etmektedir. Holland insanların üç mesleki kişilik tipine sahip olabileceğini ve her bir mesleki kişiliğin birbiri ile yakınlık ve uzaklık ilişkisi olduğunu savunur. Holland mesleki kişilikler arasındaki ilişkiyi ifade etmek için bir altıgen tasarlamıştır. Ayrıca teori insanların sadece beceri ve yeteneklerini kullanmalarına değil, aynı zamanda tutum ve değerlerini ifade etmelerine izin veren ortamlar aradıklarını da belirtir. Diğer taraftan sosyal ağlar insanlar tarafından çokça ilgi gösterilen ve kayda değer seviyede vakit geçirilen bir alan olmuştur. Özel ve önemli günlerdeki paylaşımlar ile ya da düşünce ve fikir paylaşımları ile sıkça kullanılır olmuştur. Ayrıca sosyal ağlar benzer ilgi alanlarına sahip bireyleri birbirine bağlar ve onların düşüncelerini, hislerini, içgörülerini ve duygularını paylaşmalarına izin verir. Bu tür paylaşımlar insanların ilgilerinin bir ifadesi olduğu da yadsınamaz. Mesleki ilgi bunlardan birisidir. Mesleki ilgi de bireylerin uyum sağlayacakları eğitim ve çalışma ortamlarını yani kariyerlerini belirlemede önemli bir unsurdur. Bu çalışmada kişilerin mesleğinin sosyal ağlardaki yansıması incelenmiştir. John Holland'ın kariyer seçimi teorisinden, kişiliğin ve işin tutarlılığından esinlenilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the Professional Interest Approach, John Holland claims that people are one of six personality types: realistic, artistic, social, traditional and investigative, and likewise there are six work environments. He also claims that personality is an important factor in career success. This approach claims that there is a linear relationship between personality and work environments, for example, someone with a dominant social professional personality will be more successful in the social work environmentand argues that people can have three occupational personality types and that each occupational personality has a close and distant relationship with each other. Holland designed a hexagon to . Hollexpress the relationship between professional personalities. The theory also states that people seek environments that allow them not only to use their skills and abilities, but also to express their attitudes and values. On the other hand, social networks have become an area where people are very interested and spend a significant amount of time. It has been used frequently with sharing on special and important days or sharing thoughts and ideas. In addition, social networks connect individuals with similar interests and allow them to share their thoughts, feelings, insights and emotions. It is undeniable that such posts are an expression of people's interests. Professional interest is one of them. Professional interest is also an important element in determining the education and working environments that individuals will adapt to, namely their careers. In this study, the reflection of people's profession on social networks was examined. Inspired by John Holland's theory of career choice, consistency of personality and work.