Some results of equilibrium problems involving pseudo-monotone bifunction
Psödomonoton çift fonksiyonu içeren denge problemlerinin bazı sonuçları
  1. Tez No: 794734
  2. Yazar: RAHMAH NAZAR NOAH NOAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK POLAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYED E. HASHOOSH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Denge problemleri (EP'ler) varsayımı, lineer olmayan bilimlerin farklı dallarında uygulamalarını bulmuştur. Denge sorununu çözmek için önemli bir yaklaşım, düz optimizasyonda en dik iniş projeksiyonu yönteminin bir uzantısı olarak kabul edilebilecek alt gradyan projeksiyon yöntemidir. İki işlevli f fonksiyonunun, ikinci bağımsız değişken nedeniyle alt türevlenebilir bombeli olduğu ve K üzerinde güçlü bir şekilde monoton olan Lipchitz olduğu zaman, bu yöntemin doğrusal olarak yakınsadığı şekilde düzenlileştirme parametrelerinin seçilebileceği iyi bilinmektedir. Bu tezin birincil amacı, eşitlemesi bir Banach alanı X'in bir K alt sınıfında aranan KKM tekniğini kullanarak, psödomonotonisite iki işlevli yeni denge sorunu sınıfı (kısaca EP için) için bazı sonuçları belirlemektir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır, ikinci ve üçüncü bölümler bazı teorilerle birlikte bir dizi temel yaklaşım içermektedir. Bu iki bölümün amacı, okuyucunun bu tezde ulaşacağımız bulguları elde etmesine yardımcı olmaktır. Dördüncü bölümde, α-β-η-psödo-monoton olan yeni bir kavramı ele alıyoruz ve (IEP) için eşitlemelerin bazı mevcudiyet sonuçlarını gösteriyoruz. Ayrıca, eğer (IEP)'nin hemivaryasyonel eşitsizliklere ve iyi pozlamaya uygulandığını inceliyoruz. Bu tezde tanıtılan ana sonuçlar arasında: f: K×K→R'nin α-β-η-psödo-monoton olduğunu varsayıp ve bazı varsayımlar altında K'nin Banach alanı X'in boş olmayan bir alt sınıfı olmasına izin verelim. O zaman (IEP) f(ϑ,η(¯υ,ϑ))≤α(η(ϑ,¯υ))+β(ϑ,¯υ). ile eşdeğerdir..
Özet (Çeviri)
The hypothetical of Equilibrium Problems (EP) has found its applications in different offshoot of non-linear sciences. The subgradient projection method, which is a continuation of the steepest descent projection method in smooth optimization, is a crucial strategy for resolving equilibrium problems. It is common knowledge that when the bi-fun f is convex subdifferentiable due to the 2nd argument and lipschitz, strongly monotone on K, one can select regularization parameters such that this technique linearly converges. The primary goal of this thesis is to determine some outcomes for new class of equilibrium problem (for short EP) involving pseudomonotonicity bi-fun by using KKM technique, whose outcome is sought in a subset K of a Banach space X. This thesis consists of five chapters, chapters two and three contain a set of basic approach along with some theories. The aim of these two chapters is to help the reader to get the gettings we will reach in this thesis. In the fourth chapter, we discuss a novel idea known as pseudo-monotone and present some existence results of solutions for the problem (IEP). In addition to this, we investigate the implications of applying (IEP) to hemivariational inequalities and well-posedness. Among the main outcomes that were introduced in this thesis : Assume that f:K×K→R be relaxed α-β-η-pseudo-monotone and let K be a non-empty subset of Banach space X, under some assumptions. Then, the (IEP) is equivalent to the f(ϑ,η(υ ̅,ϑ))≤α(η(ϑ,υ ̅ ))+β(ϑ,υ ̅ ).