Identification of nitrogen fixation bacteria by phenotypically and molecularly with PCR technique isolated from different soils
Farklı topraklardan PCR teknikleri ile izole edilen azot fiksasyon bakterilerinin fenotipik ve moleküler olarak tanımlanması
  1. Tez No: 794748
  2. Yazar: ZINAH ABDULFATTAH LATEEF LATEEF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KARAHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SALAHALDEEN H. M. ALTAI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı topraklardan izole edilen PCR tekniğini kullanarak fenotipik ve moleküler yöntemlerle azot sabitleyici bakterileri tanımlamaktır. Mart 2022'de Tikrit Üniversitesi'nde bazı ekili bitkilerin kök bölgelerinde bulunan altı muhtelif tarım arazisinden numuneler alınarak steril plastik poşetlere konularak izolasyon ve laboratuvar teşhis çalışmalarına başlandı. Örnek bitkiler (Yonca, Börülce, Fasulye, Rosa davidii) dir. Tüm izolatlar, metabolik aktiviteleri temelinde tarandı, ardından steril GPM sıvı besiyeri üzerinde L-Triptofan içeren ve içermeyen test tüplerinde kültürlendi. Bir hafta boyunca test tüpleri kapatıldı ve inkübe edildi. Bulgular, bakteri suşları ve tür eşleşmesi ile eşleşen 16S rRNA gen dizisinin yüzdesine dayalı olarak bakteri izolatlarının moleküler karakterizasyonunun %99 olduğunu (%1'den az fark) göstermiştir. Aeromonas veronii için, genom her biri %1,5'a kadar farklılık gösteren 16S rRNA geninin en fazla altı kopyasını içerebilir. Bu, aeromonadlar arasında 16S rRNA geninin genom içi heterojenliğini göstermekte olup, %1'den yüksek 16S rRNA mesafe puanlarına dayanan herhangi bir bakteriyel seçim, teşhis veya halk sağlığı referans laboratuvarında kullanım için uygun değildir. Sonuç: Biyoazot fiksasyonu, sürdürülebilir bir azot kaynağı olarak, endüstriyel azot üretimi için gereksinimlerin yerini alma potansiyeline sahiptir. Bu izolat, biyogübre üretimi için iyi bir aday olarak kullanılabilir, toprak verimliliğinin ve ürün tepkisinin geri kazanılmasına yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify nitrogen-fixing bacteria isolated from different soils by phenotypic and molecular methods using PCR. Samples were collected on March 2022 from six various agricultural fields at the University of Tikrit within the root zone of some planted plants, placed in sterile plastic bags, and then the isolation and laboratory diagnosis was started. The samples of the plant are (Alfalfa, Cowpea, Bean, and Rosa davidii). All isolates were screened on the basis of their metabolic activity, then cultured in test tubes with and without L-Tryptophan on sterile GPM broth. For a week, the test tubes were covered and incubated. The results showed that the molecular characterization of the bacterial isolates based on the percentage of the 16S rRNA gene sequence matched with the bacterial strains and the species match is 99% (less than 1% difference). In the case of Aeromonas veronii, the genome can contain up to Six copies of the 16S rRNA gene, each differing by up to 1.5%. This indicates intra-genome heterogeneity of the 16S rRNA gene among aeromonads that any bacterial selections based on 16S rRNA distance scores greater than 1% are not appropriate for use in a diagnostic or public health reference laboratory. Conclusion: Bionitrogen fixation, as a sustainable source of nitrogen, has the potential to replace the requirements for industrial nitrogen production. This isolate can be used as a good candidate for the manufacture of biofertilizers, helping to restore soil fertility and crop response.