Türkiye'de aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele politikalarında polisin rolü
The role of police in the policies of combating domestic violence and violence against women in Turkey
- Tez No: 794747
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELMA TOKUROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Türkiye'de aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele politikalarında polisin rolü çalışması, devletin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler aracılığıyla girdiği yükümlülükler ve bu kapsamda çıkardığı 6284 sayılı“Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun”çerçevesinde yürütülen mevzuattan yola çıkarak politika uygulayıcı ve“yorumlayıcı bir topluluk”olarak polise tanımlanan sorumluluk ve rolleri konu edinmektedir. Politikada uygulayıcı bir aktör olarak yer alan polisin mevzuattaki mevcut rol ve sorumluluklarını yerine getirirken ne tür sorunlarla karşılaştığı, devletin bu politikayla etki etmek/çözmek istediği sorunu nasıl anlamlandırdıkları ve nasıl algıladıkları, bu doğrultuda ortaya çıkan gerilimler;“çatışan çerçeveler”ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Bu tür bir politika analizi yorumlamacı politika analizinin teorik ve metodolojik altyapısı ile örtüşmektedir. Ayrıca yeni kurumsalcı yaklaşımlardan tarihsel kurumsalcılık ve söylemsel kurumsalcılığın geliştirdiği kavramsal araçlar da politikayı uygulama boyutu ile anlama faaliyetine yardımcı olmaktadır. Çalışmada sıralı açıklayıcı karma yöntem kullanılarak öncelikle sorun tanımlaması yapabilmek üzere nicel araştırma deseniyle kurgulanmış keşfedici bir saha araştırması yapılarak nitel çalışmanın üzerine inşa edilebileceği sorun alanlarına ulaşılmıştır. Nitel saha çalışması ise gömülü teori yaklaşımıyla yapılandırmacı bir tarzda kurgulanmıştır. Araştırma sonucunda; aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele politikalarında mevzuat bakımından polisin rolü devletin ani mukabele kabiliyetini gösteren aktör olarak oldukça sınırlı ancak aynı zamanda önemli iken, uygulamada gerek ulusal gerekse uluslararası mevzuatın bütün gerekleri karşılanmadığı, diğer aktörler politika uygulamasında gerektiği gibi yer alamadığı için polisiye rolün politikanın merkezinde konumlandığı bulgulanmıştır. Bu durum politikanın beşeri gerçeklikte farklı biçimlerde inşa edilmesine, etkili olarak uygulanamamasına neden olmaktadır. Yasal gereklerin neden yerine getirilemediği, politika ile çözülmesi amaçlanan toplumsal sorunun hangi bakımlardan ihtiyaca cevap veremediği politika uygulayıcı bir aktör olarak polisin bakış açısıyla ve gerekçelendirme biçimleriyle yorumlanmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Yeni kurumsalcı politika analizi, Yorumlamacı politika analizi, Aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele politikaları, Politika uygulayıcı aktör olarak polis
Özet (Çeviri)
The study the role of the police in the policies of combating domestic violence and violence against women in Turkey, being based on the liabilities shouldered by the state as a result of international conventions of which the state is a party and the following legislation carried out within the framework of the Law No. 6284 on the“Protection of the Family and the Prevention of Violence Against Women”, is about the responsibilities and roles attained to the police officers as practitioners of policy and as an“interpretive community”. In this study, the problems that the police officers, who take part in the policy as practicing actors, face as they fulfill their current roles and responsibilities in the legislation; the state's perception and interpretive understanding of the problem which they aim to influence and/or solve through this policy; the tensions arising in this direction; and the“frame conflicts”are tried to be put forth. This type of policy analysis overlaps with the theoretical and methodological background of interpretive policy analysis. Moreover, the conceptual tools developed by historical and discursive institutionalisms, which are among the new institutionalist approaches, help the process of understanding the policy with its practice dimension. In the study, by using the sequential explanatory mixed methods design, exploratory field research is conducted with a quantitative research design in order to define the problem, and the problem areas on which the qualitative study can be built are reached. Qualitative field study, on the other hand, is built on constructivism with a grounded theory approach. As a result of the study, it is found that although –as actors that demonstrate the state's ability to respond quickly– the role of the police in the legislation of domestic violence and violence against women is both limited and important; all the requirements of the national and the international legislation cannot be met in the practice and the role of policing is positioned at the center of the policy as other actors fail to take part in the policy implementation as they are required. This situation results in the policy to be constructed in different ways in social reality and not to be practiced effectively. The reasons behind the inability in fulfilling the legal requirements and the points where the social problem that is aimed to be solved by the policy cannot meet the needs are tried to be interpreted from the point of view of the police as a policy practitioner and their justification forms. Key Words : New institutionalist policy analysis, Interpretive policy analysis, Domestic violence and violence against women policies, Police as policy practitioner