Türk hukukunda muris muvazaası
Simulation of legator in Turkish law
  1. Tez No: 794755
  2. Yazar: ABDULKADİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
İnsan unsurunun bulunduğu her türlü iş ve işlemin içerisinde yine insana ait çeşitli ve karmaşık duygu durumlarının olacağı kuşkusuzdur. İnsana ait duyguların en fazla hissedildiği alanın miras hukuku olduğunu söylemek yanlış olmaz. Gerçekten de ölüm olayının insanın iç dünyası ve zihninde oluşturduğundan daha karmaşık ve yoğun bir duygu demetinden bahsedilemez. Bu duyguları hissetmeye ve yaşamaya başlayan insan, kendi ölümünden sonra ardında kalan kişilerin nasıl bir hayat süreceği soru ve düşüncesi ile baş başa kalır. Bu düşünceler, manevî ilişkilerin ve gönül bağının daha kuvvetli olduğu kişilerin daha rahat bir yaşam sürmesi adına hakkından daha fazla bir malvarlığı değeri almasına yönelik tasarruflara sebebiyet vermektedir. Ancak lehine tasarruf yapılan kişinin hakkından daha fazlasını elde etmesi, bir başka kişinin hakkının ihlâline sebebiyet verebilir. Böyle bir durumda hakkı ihlâl edilen kişi, ölen kişi ile lehine tasarrufta bulunduğu kişinin danışıklı (muvazaalı) işlem yapmak suretiyle kendisinden mal kaçırdığı iddiasını ileri sürerek hakkı olanı geri alabilir.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that there will be various and complex emotional states of human beings in all kinds of work and transactions in which the human element is involved. It would not be wrong to say that the area where human feelings are felt most is the law of inheritance. Indeed, it is impossible to talk about a more complex and more intensive bundle of emotions than the event of death created in the inner world and mind of a person. The person who feels and experiences these feelings will be left alone with the question and thought of what kind of life the people left behind will lead after his death. These thoughts make the said person realize some transactions to provide somebody with whom he has stronger spiritual relations and bonds of love higher asset value than their right in order to grant them a more comfortable life. However, this situation may cause the violation of the right of another person. In such a case, the person whose right has been violated will be able to take back what is rightfully his by claiming that the deceased person and the person in favor of whom he has dispossessed have made simulated transaction.