The relationship of cybersickness with eye and brain activity in response to varying speed, scene complexity and stereoscopic VR cues
Değişen hız, sahne karmaşıklığı ve stereoskopik VR ipuçlarına yanıt olarak siber hastalığın göz ve beyin aktivitesi ile ilişkisi
  1. Tez No: 794760
  2. Yazar: ALPER ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCA DOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ÇELİKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı hareket hızı, sahne karmaşıklığı ve stereoskopik görüntüleme parametreleri olarak belirlenen ortam özellikleri ve sanal gerçeklik başlığı kullanılınca yaşanan sanal gerçeklik tutması arasında bir değerlendirme yapmaktır. Çalışma içinde bu ortam özelliklerinin tamamen kontrollü bir sanal ortam dahilinde geniş kapsamlı incelemesi sunulmaktadır. Etkiler EEG ve göz takip verileri ile katılımcıların rahatszlık ölçütü kullanılarak incelenmiştir. İstatistiksel analiz kullanılan biyometrik veriler ve sanal gerçeklik tutması arasında bağlantılar ortaya çıkarmıştır. Bunun yanında sanal gerçeklik tutmasına olan biyometrik tepkinin kullanılan ortam özelliğinin türüne göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir, bu da biyometrik veriler incelenerek tecrübe edilen sanal gerçeklik tutmasının sebebinin belirlenebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim is to make an evaluation of the interplay between environment-based cues, namely speed, scene complexity and stereoscopic rendering parameters, and the discomfort felt in the form of cybersickness due to VR experience with head-mounted-displays. This study provides a broad and combined analysis of these cues in a fully controlled VE. The effects were investigated using the EEG and Eye tracking data as well as the self-reported discomfort measures collected from the participants. The statistical analysis reveals connections between cybersickness and the collected biometric markers. It also reveals the biometric response differs with the type of stimulus causing the cybersickness, implying detection of the cause is possible by examining biometric data.