Technical innovations in gradient array systems for MRI applications
MR uygulamaları için gradyan dizi sistemlerindeki teknik yenilikler
- Tez No: 794759
- Danışmanlar: PROF. ERGİN ATALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Manyetik Rezonans Görüntülemede gradyan sargı dizileri için son zamanlarda manyetik alan profili oluşturmak gibi birçok uygulama öne sürülüyor. Çoklu sargı dizilerini kullanmak sekansların tanımladığı gradyan manyetik alanın değişimiyle oluşan elektrik alanı an aza indirmede kullanılabilir. Bu amaç doğrultusunda bir tüm vücut sargı dizisi incelenmiştir. Çoklu sargıların belirli bir doğrusallık bölgesinde istenen manyetik alanı oluşturması için her bir sargıya verilmesi gereken en uygun akım değerleri hesaplanmıştır. Belirtilen doğrusallık bölgesini küçülterek, sadece bir kesit içerisinde bakılarak ve istenilen doğrusallıktan sapma değerini gevşeterek oluşan elektrik alanı halihazırda bulunan yöntemlere göre büyük bir ölçüde azaltmak mümkündür. Küçük bir alan içinde doğrusal gradyan manyetik alan istendiğinde periferik sinir stimülasyonu sınırlarına takılmadan daha yüksek bir gradyan şiddeti ve değişim hızı kullanılabilir. Gradyan sargı dizilerinde geri beslemeli kontrol sistemi kullanmak, kullanılan yüksek kanal sayısı ve her kanalda olması gereken pahalı akım sensörleri sebebiyle sistemin toplam maliyetini büyük oranda arttırmaktadır. Bu sebeple doğrusal olmayan ikinci derece ileri beslemeli bir kontrol sistemi önerilmiştir. Bu metodun etkisini göstermek için gradyan sargıların akım ölçümleri ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) deneyleri yapılmıştır. Sistemdeki direnç parametreleri sıcaklığa bağlı ve dolaylı yoldan zamana bağlı olduğu için sistemin termal davranışı modellenmiş ve ileri beslemeli kontrol sistemi bu modele göre değiştirilmiştir. Bu tezin kapsamında çoklu gradyan dizilerini daha değerli ve uygulanabilir kılmak için yeni uygulamalar ve donanım tabanlı çözümler öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In Magnetıc Resonance Imaging, gradient array coils have lately been employed in a variety of applications, such as field profiling. This capability of array technology can be used to minimize electric fields induced by gradient waveforms. For this purpose, a whole-body gradient array with all three gradients is being investigated. Gradient current amplitudes are optimized to produce a target magnetic field within a desired region of linearity (ROL) while minimizing induced electric fields. By reducing the diameter of ROL, generating a target gradient within a slice, and relaxing the linearity error, array coil electric fields are significantly reduced compared to a conventional coil. When a linear gradient is required in a small region, higher gradient strengths and slew rates can be achieved without exceeding peripheral nerve stimulation thresholds. Because of a high number of channels in the array design, feedback controllers significantly raise the system cost due to the expensive current sensors used for gradient current measurements. Thus, a nonlinear second-order feed-forward controller is introduced for the gradient array chain. The feed-forward controller is then modified to update the controller coefficients based on thermal behavior prediction to deal with time-varying parameters caused by temperature-dependent resistances. Gradient current measurements and MRI experiments are conducted to show the effectiveness of the proposed method. In the scope of this thesis, novel applications and hardware solutions are proposed to make array technology valuable and feasible.