Kibyra antik kenti kagir yapıların taşıyıcı sistem ve elemanlarının incelenmesi
Investigation of carrier system and elements of masonry structures in the ancient city of Kibyra
  1. Tez No: 794766
  2. Yazar: HACI HÜSEYİN KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tarihi yapılar her kültürde ve bölgede dönemlerini yansıttıkları için çok değerli yapılardır. Tarih boyunca birçok medeniyeti bünyesinde barındırmış olan topraklarımız tarihi eserler bakımından çok zengindir. Burdur ili Gölhisar ilçesinde bulunan Kibyra antik kenti bunlardan biridir. Bu tip yapıların korunup gelecek nesillere aktarılması çok önemlidir. Bunun için disiplinler arası bir çalışmayla farklı meslek dallarıyla yapının birçok yönden irdelenmesi gerekir. Yapının taşıyıcı sistem ve elemanları incelenip kagir yapılar için örnek bir çalışma oluşturulmak amaçlanmaktadır. Bu sebeple Kibyra antik kentinde bulunan odeion yapısı üzerinde yapılan bu çalışmada, yerinde incelemeler yapılıp elde edilen verilerle yapının StatiCAD programında model analizi yapılarak Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) 2018'e göre performansı incelenmiştir. Programda kullanılan sonlu elemanlar yöntemi ile duvar yükleme durumlarına göre alt-üst kesit tesirleri ve duvar kayma kapasite kontrolleri yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda yapı hakkında öneriler sunularak yapının korunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Historical buildings are very valuable because they show what life was like in that time and place. Our country, which has been home to many different cultures over the years, has a lot of historical artifacts. The ancient city of Kibyra, located in the Gölhisar district of Burdur province, is one of them. It is very important to keep these kinds of buildings in good shape and pass them on to the next generation. For this, a multidisciplinary assessment of the structure from the perspectives of various professions is important. It is aimed at examining the constructional elements of the structure and creating a sample study for masonry structures. For this reason, in this study on the odeion structure located in the ancient city of Kibyra, on-site investigations were made, a model analysis of the structure was made in the StatiCAD program with the data obtained, and its performance according to the Turkish Building Earthquake Code (TBDY) 2018 was examined. With the finite element method used in the program, bottom-upper section effects and wall shear capacity controls were made according to the wall loading conditions. In line with the data obtained, it is aimed to protect the building by making suggestions about it.