Karma yemlere katılan avilamisin ve lizofosfatidilkolinin etlik piliçlerin besi performansı ile bazı kan parametreleri üzerine etkileri
The Effect of avilamycin and lysophosphatidylcholine supplemented to mixed feed on fattening performance and some blood parameters of broiler chickens
- Tez No: 79480
- Danışmanlar: PROF. DR. H. MELİH YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
I. ÖZET Bu çalışma, karma yemlere katılan avilaraisin ve lizofosfatidilkoîinin etlik piliçlerin besi performansı ile bazı kan parametreleri üzerine hem ayrı ayrı hem de kombine etkilerinin saptanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Denemede toplam 336 adet günlük Avian Farms broyîer erkek civciv kullanılmış ve civcivler kontrol grubu ile 1., 2. ve 3. deneme gruptan şeklinde 4 temel gruba ayrılmışlardır. Ayrıca temel grupların her biri eşit sayıda hayvan içeren yedişer replikasyon grubuna ayrılmıştır. Araştırma 44 gün sürdürülmüş, bütün gruplara ilk üç hafta izokalorik ve izomtrojenik olarak hazırlanmış broyler başlangıç yemi, daha sonraki haftalarda ise broyier geliştirme yemi ad libitum olarak yedirilmiştir. Ancak kontrol grubunun yemine ilaveten bir katkı yapılmadığı halde 1., 2. ve 3. deneme grupları için hazırlanan yemlere sırasıyla 10 mg/kg avilamisin, 0.25 g/kg lizofosfatidilkolin ve 10 mg/kg avilamisin + 0.25 g/kg lizofosfatidilkolin katılmıştır. Araştırmanın sonunda 1., 2. ve 3. deneme gruplarının ortalama canlı ağırlık artışları kontrol grubuna göre sırasıyla % 1.8, % 2.3 ve % 4.8 oranlarında daha fazla olmuş ancak gruplar arasındaki farklar istatistüd bakımdan önemli bulunmamıştır. Grupların deneme sonu ortalama yem tüketim miktarları sırasıyla 3707.88, 3715.57, 3652.42 ve 3704.60 g, yemden yararlanma oranlan ise 1.91, 1.88, 1.84 ve 1.82- olarak saptanmıştır. Yem tüketim miktarlan bakımından gruplar arasında istatistüd öneme sahip bir farklılık belirlenmemiştir. Yemden yararlanma oranlan 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
II. SUMMARY The Effect of Avilamycin and Lysophosphatidylcholine Supplemented to Mixed Feed on Fattening Performance and Some Blood Parameters of Broiler Chickens The objective of this study was to investigate both the individual and combined effects of avilamycin and lysophosphatidylcholine, supplemented to mixed feeds, on broiler performance and some blood parameters. In the experiment, a total of 336 one day old male Avian Farms broiler chicks were used, and they were assigned in 4 groups as one control and three experimental. Also each treatment group was divided into 7 replicate groups each containing the equal number of chicks. The experiment was lasted 44 days. During the first three weeks, all groups were fed on the broiler starter feeds prepared as isocaloric and isomtrogenic, and for the next weeks they were given broiler grower feeds, ad libitum Feeds prepared for the 1st, 2nd and 3rf experimental groups were supplemented with 10 mg/kg avilamycin, 0.25 g/kg lysophosphatidylcholine, and 10 mg/kg avilamycin + 0.25 g/kg lysophosphatidylcholine respectively, whereas the control group was not supplemented. At the end of the research, mean body weight gains of the 1st, 2nd and 3rd groups were higher as %1.8, % 2.3 and % 4.8 respectively, compared to the control group. Differences between weight gains of the groups not found significant statistically. At the end of the trial, mean feed consumption of the groups were 3707.88, 3715.57, 3652.42 and 3704.60 g, the feed conversion rates 1.91, 1.88, 1.84 and 1.82, respectively. Feed consumption values of the groups, had not statistically significant differences.